Ruch Kreatywna Polska

Kreatywna Polska jest sojuszem osób, stowarzyszeń, organizacji pozarządowych, przedsiębiorstw i ich zrzeszeń, przemysłów kreatywnych  i innowacyjnych, które łączy kreowanie nowych, oryginalnych wartości. Jest to więc sojusz naukowców, twórców, artystów, wynalazców i inwestorów – ludzi tworzących własne projekty i wprowadzających je w życie.

Kreatywna Polska to ruch, który nie jest związany z żadną partią, ale jest otwarty na wszelkiego rodzaju dyskusje z ruchami społecznymi, instytucjami państwowymi i siłami politycznymi. Kreatywna Polska jest gotowa być zapleczem eksperckim dla wszystkich think tanków i instytucji państwa otwartych na dialog.

Kreatywna Polska powstała w efekcie rozczarowania brakiem jakiejkolwiek odpowiedzi na Apel reprezentantów środowisk kreatywnych do Premiera Rady Ministrów z dnia 16 lutego 2013 r. Apel do Premiera złożony został w Kancelarii Premiera w dniu 25 lutego 2013 r. wraz z 472 podpisami, ale w efekcie dalszego zbierania podpisów łącznie poparło go ponad 1300 osób, co bez wątpienia jest dowodem na to, że Apel to największa akcja środowisk twórczych od wielu lat.

Bezpośrednią przyczyną powołania Kreatywnej Polski były plany wprowadzenia niekorzystnych rozwiązań w projektach ustaw o świadczeniu usług drogą elektroniczną (UŚUDE) i otwartych zasobach publicznych. Zjednoczenie środowisk kreatywnych przeciw UŚUDE doprowadziło do wycofania ww. projektu – a sukces ten pokazuje, że mówienie jednym głosem przynosi wymierne skutki.

Przed nami stoi wiele nowych zadań, które – jako część społeczeństwa obywatelskiego – będziemy wspólnie realizować pod szyldem Kreatywnej Polski. Zachęcamy do przeczytania naszego Manifestu, w którym określono najważniejsze cele działalności ruchu. Czekamy na Wasze poparcie i zapraszamy do współpracy.

Nasi partnerzy


Top