fot. Gala PSC_Piotr Jaxa

Rozdano nagrody PSC za najlepsze zdjęcia do filmów!

Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych (PSC) wręczyło nagrody za najlepsze zdjęcia do filmu fabularnego, dokumentalnego i serialu. Nagrodzeni to Piotr Sobociński jr, Bartosz Piotrowski, Marcin Janos Krawczyk i Bartłomiej Kaczmarek. Zwycięzcy zostali ogłoszeni na jubileuszowej X Gali wręczenia Nagród PSC , która odbyła się w auli ASP w Warszawie.

Piotr Sobociński jr otrzymał Nagrodę PSC za zdjęcia do filmu fabularnego „Hiacynt”. Jest to jego trzecia statuetka! Poprzednie otrzymał za zdjęcia do filmu „Bogowie” (2015) i „Boże Ciało” (2020). Bartosz Piotrowski i Marcin Janos zostali nagrodzeni za zdjęcia do filmu dokumentalnego „Kraftówna w krainie czarów”. Bartłomiej Kaczmarek został doceniony za zdjęcia do serialu „Rojst’97” i jest to jego druga statuetka PSC. W 2021 roku otrzymał Nagrodę PSC za zdjęcia do filmu „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”.

Laureaci Nagrody PSC 2022:

  •         Piotr Sobociński jr za zdjęcia do filmu pełnometrażowego, fabularnego „Hiacynt”,
  •         Bartosz Piotrowski i Marcin Janos Krawczyk za zdjęcia do filmu dokumentalnego „Kraftówna w krainie czarów”,
  •         Bartłomiej Kaczmarek za zdjęcia do serialu „Rojst’97” (odc. 2).

Członkowie Stowarzyszenia uhonorowali Nagrodą Specjalną PSC za szczególne zasługi dla polskiej kinematografii wybitną kostiumograf Magdalenę Biedrzycką. Nagrodę Specjalną PSC za całokształt twórczości autora zdjęć otrzymał operator filmowy Andrzej Ramlau.

Wydarzenie zostało uświetnione premierą 21 fotografii autorstwa Piotr Jaxa z cyklu „Cinematographers”. Zdjęcia, które będa również dostępne w formie albumu, powstały jako hołd dla artystów kina. Piotr Jaxa przez 27 lat odwiedził 4 kontynenty, 30 krajów by sfotografować ponad 140 autorów zdjęć z całego świata. Pozowali mu m.in. Sven Nykvist, Agnès Godard, Vittorio Storaro, Conrad Hall, Sławomir Idziak, David Watkin, Piotr i Witold Sobocińscy, Bogdan Dziworski. Wystawa będzie prezentowana na festiwalach i wydarzeniach kulturalnych w Polsce i za granicą.

Współorganizatorem Gali PSC już po raz trzeci była Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie. Sponsorzy wydarzenia to ATM System, Heliograf, Non Stop Film Service i Panavision. Partnerzy technologiczni: ARRI, CANON, JBD. Fundatorzy nagród: Crew United, SONY. Pieczę nad poprawnym przebiegiem głosowania sprawowała kancelaria adwokacka 2K Konsorcjum Kancelarii Adwokackich Piotrowska-Mańko | Effort-Szczepaniak. Gale swoim patronatem objęło Filmowe Centrum Festiwalowe i FilmPRO.

Nagrodę za najlepsze zdjęcia do filmu fabularnego w imieniu Piotra Sobocińskiego jr odebrali członkowie pionu operatorskiego pracującego przy filmie „Hiacynt”: Marcin Boguszewski, Józef Grzymała, Łukasz Patera i Tomasz Habrewicz).

Nagroda PSC jest przyznawana od 2013 r. Laureatami są najlepsi polscy operatorzy filmów fabularnych m.in. Łukasz Żal („Zimna Wojna”, 2019), Piotr Sobociński Jr. („Bogowie”, 2015; „Boże Ciało”, 2020; „Hiacynt”, 2022 ), Wojciech Staroń („Świt”, 2018). Trzy lata temu Stowarzyszenie zaczęło przyznawać nagrodę w dwóch dodatkowych kategoriach: za najlepsze zdjęcia w filmie dokumentalnym i odcinku serialu. Laureatami w tych kategoriach są m.in. Adam Suzin („Over the Limit”, 2019), Piotr Rosłowski („Ściana cieni”, 2021) Michał Englert („Ślepnąc od świateł”, 2019), Tomasz Augustynek („Wataha”, 2020).

PSC to Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych (Polish Society of Cinematographers – PSC) utworzone 21 marca 1994 roku w Warszawie. Skupia ponad 100 członków, najlepszych polskich autorów zdjęć do filmów i seriali, laureatów licznych nagród w Polsce i na świecie m.in. Bartosza Cierlice, Bogdana Dziworskiego, Jolantę Dylewską, Pawła Edelmana, Sławomira Idziaka, Andrzeja J. Jaroszewicza, Monikę Lenczewską, Łukasza Żala, Radosława Ładczuka, Adama Sikorę, Michała Sobocińskiego, Arkadiusza Tomiaka, Jerzego Zielińskiego.

Celami stowarzyszenia są m.in. działania na rzecz rozwoju i promocji polskiej sztuki obrazu filmowego, edukacja, budowanie relacji międzynarodowych w dziedzinie kinematografii, integracja środowiska oraz inicjowanie i wspieranie działań mających na celu ochronę praw autorów obrazu. Obecnie przewodniczącemu PSC jest Piotr Śliskowski, który w swojej kadencji kładzie nacisk na edukację technologiczną oraz konsolidacje i współpracę autorów zdjęć na rzecz budowania przyjaznego środowiska pracy dla wszystkich zawodów filmowych.

Zapis wydarzenia można zobaczyć tu: https://www.youtube.com/watch?v=y3kLZuoZiAk

Transmisja został przygotowana we wspópracy z ASP, po raz pierwszy poprzez kamery PTZ CANON.

              

źródło: informacja prasowa; fot. gala PSC_Piotr Jaxa

 

Nasi partnerzy


Top