Bojkot rosyjskich filmów na polskich festiwalach

Polski Instytut Sztuki Filmowej opublikował 3 marca oświadczenie Radosława Śmigulskiego, w którym zostało przedstawione stanowisko w kwestii rosyjskich produkcji: „W związku z informacją udostępnioną przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich o planach organizatorów niektórych festiwali filmowych, zapowiadających dopuszczenie niezależnych produkcji rosyjskich do programów organizowanych przeglądów, informujemy, że Polski Instytut Sztuki Filmowej nie dofinansuje żadnego przedsięwzięcia promującego kulturę rosyjską w obliczu trwającej w Ukrainie wojny. Federacja Rosyjska musi liczyć się z konsekwencjami swojej agresji na terytorium demokratycznego kraju i z sankcjami, również na polu kulturalnym, które wynikają z inwazji na Ukrainę”.

O odwołaniu tegorocznej, 16. edycji poinformowali organizatorzy najważniejszego Festiwalu Filmów Rosyjskich – „Sputnik nad Polską”.  Nie odbędą się też tzw. Repliki, czyli pokazy filmów z ubiegłorocznego programu festiwalu zaplanowane w marcu w kilkunastu miastach w całej Polsce.

Kolejne polskie festiwale przyłączają się do bojkotu rosyjskiego kina: Tofifest w Toruniu, Kino na Granicy w Cieszynie, Wajda na Nowo w Suwałkach, Grand Prix Komeda – Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim.

Organizatorzy Nowych Horyzontów i Millennium Docs Against Gravity mieli pokazywać filmy z Rosji, ale te niezależne i nie wsparte przez rosyjski rząd. Po opublikowaniu listu dyrektora PISF zdecydowali jednak o niedopuszczeniu do programu jakichkolwiek filmów produkcji rosyjskiej.

 

źródło: inf. pras. PISF

Nasi partnerzy


Top