fot. Bruno Fidrych, https://www.amuz.krakow.pl/zmarl-prof-dr-h-c-krzysztof-penderecki/

Ostatnie pożegnanie Krzysztofa Pendereckiego

29 marca br. w Krakowie odbyły się uroczystości o charakterze państwowym związane z przeniesieniem prochów wybitnego polskiego kompozytora śp. prof. Krzysztofa Pendereckiego na miejsce wiecznego spoczynku.

Urna z prochami zmarłego w 2020 roku w wieku 86 lat artysty została wystawiona w Bazylice św. Floriana w Krakowie przy ul. Warszawskiej, następnie kondukt pogrzebowy wyruszył ulicami Krakowa przez Plac Matejki, ul. Floriańską, Rynek Główny, ul. Grodzką do Kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła. Nabożeństwo żałobne rozpoczęło się o godzinie 12.00, po czym urna z prochami została złożona w krypcie Panteonu Narodowego, w kryptach kościoła świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Obok rodziny w ostatniej drodze Maestro Pendereckiemu towarzyszyły osobistości świata kultury z Polski i zagranicy oraz przedstawiciele władz, na czele z prezydentem Polski Andrzejem Dudą oraz wicepremierem, ministrem kultury, prof. Piotrem Glińskim i wiceministrem kultury, Jarosławem Sellinem.

Krzysztof Penderecki to jeden z największych kompozytorów muzyki poważnej XX wieku i współtwórcą nowego oblicza polskiej muzyki minionego stulecia. Cechą charakterystyczną jego dzieł jest czerpanie z różnych stylów i tradycji muzycznych, łączenie ich z własnym stylem i „sprowadzanie do wspólnego mianownika” oraz jednoznaczny stosunek kompozytora do tradycji, którą szanował: „Nie można muzyki zaczynać od początku. Można tylko kontynuować.”

Źródło: nck.pl; informacja prasowa

 

Nasi partnerzy


Top