Polacy o polskich filmach. Raport z badań

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny przedstawiła raport z badań opinii Polaków na temat rodzimej kinematografii. Projekt został zrealizowany we współpracy z Uniwersytetem SWPS.

Co Polacy sądzą o rodzimym kinie? Co dzisiaj oznacza dla nich „kino polskie”? Jakie są ich zwyczaje związane z lekturą filmów i czego od niej oczekują? Jakimi są widzami? Czy kanon opracowany przez filmoznawców znajduje przełożenie na preferencje polskich widzów?

To były główne pytania, jakie postawił sobie zespół badawczy w ramach projektu Polacy o polskich filmach – opinie Polaków o polskim kinie i ich postawy wobec polskiej produkcji filmowej. Badania społeczne, realizowanego z funduszy PISF-u w Programie Operacyjnym „Upowszechnianie kultury filmowej”.

Celem projektu było z jednej strony zdobycie popartej badaniami wiedzy o roli i miejscu kina polskiego na mapie praktyk kulturowych Polaków i jego znaczeniu dla polskiej kultury (znaczeniu subiektywnym, postrzeganym przez zwykłych Polaków, a nie specjalistów, filmoznawców, badaczy kultury i filmu). Z drugiej – pogłębiona akademicka analiza odbioru polskiego kina przez Polaków. Punktem wyjścia projektu była świadomość, że obszar ten nie jest do tej pory zbadany, a pozostaje przecież jednocześnie niezwykle ważny dla polskiej kultury.

Okazuje się, że to, co Polacy rzeczywiście myślą o rodzimym kinie, nie zawsze pokrywa się z przekonaniami filmoznawców i intuicją twórców filmowych.

Z raportu wynika, między innymi, że polskim filmem wszech czasów jest „Dzień świra”. Polacy docenili także produkcje takie jak: „Zimna wojna” (reż. Paweł Pawlikowski), „Bogowie” (reż. Łukasz Palkowski), „Seksmisja” (reż. Juliusz Machulski), „Sami swoi” (reż. Sylwester Chęciński).

Z raportu można również dowiedzieć się jakie filmy w latach 2004-2019 były najchętniej oglądane przez publiczność telewizyjną i kinową.

Cały raport dostępny jest tutaj:

Pobierz Raport | PDF

 

źródło: informacja prasowa; https://fina.gov.pl

Nasi partnerzy


Top