Czeskie Lwy dla „Szarlatana”

Czeska Akademia Filmowa i Telewizyjna ogłosiła laureatów swoich dorocznych Czeskich Lwów. Tytuł najlepszego filmu roku zdobył „Szarlatan”, a jego autorka Agnieszka Holland otrzymała nagrodę za reżyserię.

W sumie „Szarlatan” otrzymał pięć nagród Czeskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej, w tym dla najlepszego filmu. Statuetkę dostała Agnieszka Holland, a także odtwórca głównej roli – Ivan Trojan.

Czeskie Lwy „Szarlatan” otrzymał również za zdjęcia i dźwięk. Nominowany był w aż 15 kategoriach, w tym za role aktorskie, scenariusz, montaż, scenografię, kostiumy, charakteryzację i muzykę – autorstwa Antoniego Komasy-Łazarkiewicza.

Obraz Agnieszki Holland jest czeskim kandydatem do Oscara i jednym z 15 filmów, które znalazły się na shortliście w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy.

Jego światowa premiera odbyła się na ubiegłorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Ta czesko-polsko-irlandzko-słowacka produkcja była również nominowana do Europejskich Nagród Filmowych w kategorii Najlepsza Reżyseria.

„Szarlatan” opowiada historię zielarza i uzdrowiciela Jana Mikolaszka. Film Agnieszki Holland jest także czeskim kandydatem do Oscara i jednym z 15 filmów, które znalazły się na oscarowej shortliście w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy. „Szarlatan” Czeskie Lwy otrzymał również w kategoriach: najlepszy film, reżyseria, zdjęcia, dźwięk i męska rola pierwszoplanowa (Ivan Trojan). Najwięcej statuetek od czeskiej Akademii zdobyła „Kraina cienia” Bohdana Slamy, która triumfowała w sześciu kategoriach. Za najlepszy film dokumentalny uznano „V síti”.

źródło: PISF

Nasi partnerzy


Top