mat. prasowe

Kalina Jędrusik zainaugurowała nowy cykl Ninateki

Ninateka wystartowała na początku lutego z nowym cyklem filmowym – „Dziś są twoje urodziny”, w którym co miesiąc prezentowana będzie twórczość najciekawszych osobowości polskiej kinematografii.

Cykl na stale zagości na portalu, a jego celem jest przypomnienie i uhonorowanie artystów, którzy pełnili różne role przy  produkcji filmu. W programie znajdą się obrazy związane z postaciami różnorodnych twórców filmowych, m.in reżyserów, aktorów, scenografów czy kompozytorów. Udostępnione zostaną specjalnie wyselekcjonowane filmy, które łączy bohater miesiąca.

Przegląd rozpoczęły – 5 lutego, w dzień urodzin Kaliny Jędrusik – filmy z jej udziałem.

W kolejnych miesiącach będą to odpowiednio: Jerzy Hoffman, Barbara Ptak, Krzysztof Knittel, Tadeusz Konwicki, Wojciech Kilar, Albina Barańska, Janusz Gajos, Tadeusz Różewicz, Piotr Sobociński Jr, Mieczysław Jahoda.

Kalina Jędrusik (1930-1991) – aktorka filmowa i teatralna a także piosenkarka i artystka kabaretowa, nazywana polską Marilyn Monroe. Zasłynęła występami telewizyjnymi – w spektaklach Teatru Telewizji i Kabarecie Starszych Panów. Zanim zadebiutowała na wielkim ekranie, wielokrotnie grywała na scenach warszawskich teatrów. W filmie debiutowała w drugiej połowie lat 50. Od tego czasu wystąpiła w ponad trzydziestu produkcjach. Głównie pojawiała się w rolach drugoplanowych lub epizodycznych.

W ramach cyklu „Dziś są twoje urodziny – Kalina Jędrusik” prezentowane są następujące filmy:

– „Lekarstwo na miłość”

– „Jutro premiera”

– „Gdzie jest trzeci król”

– „Upał”

– „Mazepa”

Filmy dostępne będą między 5 lutego, godz. 20:00 a 28 lutego, godz. 20:00.

Wszystkie filmy w ramach cyklu prezentowane są nieodpłatnie.

Ninateka to platforma internetowa, na której udostępniane są zasoby Narodowego Instytutu Audiowizualnego. W jej zasobach znajduje się ponad sześć tysięcy filmów, spektakli, koncertów, słuchowisk i programów publicystycznych, dostępnych legalnie i bezpłatnie.

 

źródło: Ninateka, Wikipedia

 

 

Nasi partnerzy


Top