fot. Justyna Rojek/East News

Zmarła Izabela Cywińska

23 grudnia 2023 roku w wieku lat 88 zmarła Izabela Cywińska.

Była wybitną reżyserką teatralną, telewizyjną i filmową. Wyreżyserowała odważny serial o polskich kresach przedwojennych „Boża podszewka”. W 1989 roku została powołana na urząd ministra kultury i dziedzictwa narodowego w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, który sprawowała do 1991 roku. Po odejściu z polityki z dużymi sukcesami wróciła do reżyserii, realizując spektakle w teatrze i telewizji.  W latach 2008-2011 dyrektor artystyczny warszawskiego Teatru Ateneum.

Za swoją działalność została odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1989), Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011). Za wystawienie sztuki pt. „Oskarżony: Czerwiec pięćdziesiąt sześć” była internowana w czasie stanu wojennego.

„Z wielkim żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Izabeli Cywińskiej, oddanej całe życie polskiej kulturze. Odważnej obrończyni wartości podstawowych, w krytycznych momentach gotowej poświadczyć to osobistą odwagą, pierwszego ministra kultury niepodległej Polski. Cześć Jej pamięci!” – napisał minister Kultury Bartłomiej Sienkiewicz.
źródło: SFP

Nasi partnerzy


Top