fot. MKiDN

Bartłomiej Sienkiewicz powołany na ministra kultury i dziedzictwa narodowego

Prezydent RP Andrzej Duda na wniosek prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska powołał Bartłomieja Sienkiewicza na stanowisko ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

Bartłomiej Sienkiewicz jest polskim politykiem, publicystą, działaczem opozycji, współtwórcą instytucji państwowych.

Urodził się 29 lipca 1961 r. w Kielcach. Jest absolwentem Wydziału Filozoficzno-Historycznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 80. był aktywnym uczestnikiem krakowskiej opozycji. W 1990 r. współtworzył Urząd Ochrony Państwa. Był współtwórcą Ośrodka Studiów Wschodnich i jego wicedyrektorem ds. programowych (1991-1993, 1996-2001). Po odejściu z administracji państwowej (2000 r.) założył firmę analityczną zajmującą się szacowaniem ryzyka inwestycji oraz badaniem otoczenia konkurencyjnego (ASBS OTHAGO, potem „Sienkiewicz i Wspólnicy”).

W latach 2003-2005 pełnił funkcję doradcy przy marszałku Sejmu Macieju Płażyńskim. Pełnił również funkcję członka Rady Programowej Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Przewodniczącego Rady Ośrodka Studiów Wschodnich oraz członka Rady Centralnego Ośrodka Szkolenia ABW.

Wykładowca Akademii Obrony Narodowej, komentator zajmujący się problematyką wschodnią i bezpieczeństwa. Wieloletni publicysta Tygodnika Powszechnego, publikował również w Kulturze Liberalnej i innych pismach.

W 2012 nominowany do nagrody Grand Press w kategorii „publicystyka”. Autor czterech książek: „Onegdaj w Krakowie” (2010), „Sienkiewicz z nami” (2019), „Państwa Teoretyczne” (2020), „Imć posła Sienkiewicza z diariusza fragmenta” (2023).

W latach 2013-2014 minister spraw wewnętrznych i koordynator służb specjalnych. Od 2019 roku poseł na Sejm RP IX i X kadencji. Jest żonaty, ma trzech synów i córkę.

Bartłomiej Sienkiewicz na X:

źródło: https://www.gov.pl/web/kultura/bartlomiej-sienkiewicz-powolany-na-ministra-kultury-i-dziedzictwa-narodowego

 

Nasi partnerzy


Top