źródło: Krakowski Festiwal Filmowy

Ukraiński festiwal Docudays UA na Krakowskim Festiwalu Filmowym

Docudays UA Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych o Prawach Człowieka jest największym festiwalem filmów dokumentalnych w Ukrainie. Tegoroczna edycja miała rozpocząć się 25 marca w Kijowie. W wyniku brutalnego ataku Rosji i trwającej wojny, nie jest to możliwe. Organizatorzy Krakowskiego Festiwalu Filmowego postanowili wesprzeć przyjaciół i wbrew okrutnemu losowi zorganizować część ukraińskiego festiwalu w Krakowie…w kinie Kijów.

Już od pierwszych chwil inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę, pełne niepokoju i troski myśli kierowaliśmy w stronę naszych przyjaciół zza wschodniej granicy. Budowane od lat relacje z organizatorami festiwali, jak również filmowcami dawno wykroczyły poza sferę zawodową. – mówi Barbara Orlicz-Szczypuła, dyrektorka biura programowego KFF. Bardzo szybko wyszliśmy z inicjatywą zaproszenia festiwalu Docudays UA do Krakowa – w zupełnie innej niż dotychczas roli.

W ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego, na przełomie maja i czerwca, odbędą się pokazy najnowszych ukraińskich filmów dokumentalnych, które w tym roku zakwalifikowane zostały do prestiżowego konkursu krajowego festiwalu Docudays UA. Ponadto, o ile tylko będzie to możliwe, zaproszeni zostaną organizatorzy festiwalu i twórcy konkursowych filmów, które oceni międzynarodowy skład jury, a wręczenie nagród nastąpi podczas finałowej gali krakowskiego festiwalu. Filmy pokazywane w Krakowie traktowane będą jako krajowe (ukraińskie) premiery, co pozwoli utrzymać im status premier międzynarodowych i zapewni twórcom otwartą ścieżkę do ubiegania się o udział w kolejnych prestiżowych wydarzeniach filmowych.

Od kilku dni prowadzimy pełne emocji rozmowy z organizatorami Docudays UA, którzy niestety przebywają w najbardziej zagrożonych regionach Ukrainy. Zaledwie kilka godzin temu odetchnęliśmy z ulgą, gdy kilkorgu z nich udało się bezpiecznie przedostać do Polski. – dodaje Barbara Orlicz-Szczypuła.

Tradycyjnie program konkursu krajowego jest ogłaszany jako pierwszy. W tym roku stało się to na dzień przed inwazją Rosji na Ukrainę  – mówi Darya Bassel, programerka i szefowa części branżowej Docudays UA.  W moim tekście, który został opublikowany na stronie internetowej napisałam wtedy: “Ten kameralny, ale niezwykle mocny program, to dzieła filmowców, którzy patrzą na rzeczywistość wielowymiarowo, tworząc przejmujące obrazy, ale wypełnione również humorem i miłością. Ich twórczość napełnia mnie wiarą nie tylko w wielką przyszłość naszego filmu dokumentalnego, ale w przyszłość w ogóle.”  I tak jest nadal. Cieszę się, że te filmy zostaną pokazane publiczności na dużym ekranie kina Kijów. Mam nadzieję, że do czasu projekcji nasz kraj będzie wolny od rosyjskich terrorystów i wszyscy będziemy mogli wspólnie świętować miłość, odwagę i wolność. Jestem niezmiernie wdzięczna naszym przyjaciołom z Krakowskiego Festiwalu Filmowego za ich wsparcie.

Filmy oglądałem przez kilka godzin ze ściśniętym sercem  – podsumowuje Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Pokazują Ukrainę jeszcze sprzed tej zbrodniczej agresji, ale echa wojny na Krymie są tam obecne, a zagrożenie dla całego kraju coraz bardziej realne. To bardzo bolesne, gdy wyobrażam sobie te miejsca i tych ludzi teraz. Wierzę, że filmy przedstawimy wspólnie z naszymi przyjaciółmi z Kijowa, a po projekcjach porozmawiamy z ich twórcami. Obecność filmów, projektów i gości z Ukrainy będzie wyrazem solidarności polskiego i międzynarodowego środowiska filmowego z naszymi sąsiadami.

Ponadto, do udziału w KFF Industry (program wydarzeń dla branży filmowej)  i CEDOC Market (market koprodukcyjny Europy Środkowo-Wschodniej organizowany przez Fundację im. Władysława Ślesickiego) zaproszone zostaną najnowsze ukraińskie projekty dokumentalne, które miały być również prezentowane międzynarodowej branży podczas Docudays UA w Kijowie.

Cały dochód ze sprzedaży biletów na pokazy ukraińskich filmów zostanie przekazany festiwalowi Docudays UA.

Krakowski Festiwal Filmowy zachęca także do wspierania branży filmowej Ukrainy. Wpłat można dokonywać dla następujących organizacji:

Babylon‘13 – wsparcie ukraińskich filmowców

Docudays UA – wsparcie festiwalu

Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w krakowskich kinach od 29 maja do 5 czerwca oraz online od 3-12 czerwca 2022 roku.

Szczegółowy program i harmonogram projekcji będzie dostępny na stronie www.krakowfilmfestival.pl w pierwszej połowie maja.

 

źródło: informacja prasowa; https://www.krakowfilmfestival.pl/

 

 

Nasi partnerzy


Top