Trzy nominacje „Zimnej wojny” do Oscarów!

„Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego uzyskała nominacje do 91. nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej w trzech kategoriach: Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, Najlepszy Reżyser oraz Najlepsze Zdjęcia.

„Tu nie ma żadnego przypadku, poziom artystyczny reżysera nie podlega dyskusji, natomiast, przyglądając się z punktu widzenia produkcyjnego, jak ten film był produkowany, to jest coś wspaniałego. Gratuluję profesjonalizmu, który przy wysokim poziomie artystycznym twórców – reżysera, autora zdjęć, aktorów, całej ekipy przekłada się na sukcesy. Bez tej profesjonalnej pracy producenckiej sukcesów nie da się odnosić” – mówił Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski podczas spotkania zorganizowanego w Kinie Kultura tuż po ogłoszeniu nominacji.

Od 2005 roku, to czwarta nominacja do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny: w 2008 roku nominację otrzymał „Katyń” Andrzeja Wajdy, w 2012 roku „W ciemności” Agnieszki Holland, w 2015 roku „Ida” i w 2019 roku „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego.

W kategorii Najlepsze Zdjęcia za „Idę” nominowani byli Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski. W 2018 roku „Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana nominowany był w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Animowany. Było to pierwsze takie wyróżnienie dla pełnometrażowej polskiej animacji.

Polacy zdobyli też -w sumie trzy nominacje w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny – w 2010 roku nominowany był „Królik po berlińsku” Bartka Konopki oraz w 2015 „Joanna” Anety Kopacz i „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego. W 2008 roku polsko-brytyjski „Piotruś i wilk” w reżyserii Suzie Templeton zdobył Oscara w kategorii Krótkometrażowy Film Animowany.

91. ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej odbędzie się 24 lutego 2019 roku w Los Angeles.

Strona Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej www.oscars.org.

Nasi partnerzy


Top