Rozdano Paszporty „Polityki”

Wieczorem 8 stycznia w Teatrze Wielkim w Warszawie wręczono po raz 26. Paszporty „Polityki”. Ta, jedna z najbardziej znaczących polskich nagród, przyznawana jest za dokonania artystyczne w kategoriach: Film, Teatr, Literatura, Sztuki wizualne, Muzyka poważna, Muzyka popularna i Kultura wizualna.  Wśród tegorocznych nagrodzonych  znaleźli się m.in. Joanna Kulig i Dawid Podsiadło.

Kategoria Film

W tej kategorii nominacje uzyskały same kobiety – aktorka Joanna Kulig (rola Zuli w „Zimnej wojnie”)  i reżyserki: Olga Chajdas (debiutująca filmem „Nina”) i Agnieszka Smoczyńska (film „Fuga”).

Nagrodę zdobyła Joanna Kulig.

Kategoria Muzyka Popularna

Nominowani w tej kategorii to: Jan Emil Młynarski (multiinstrumentalista ze szczególnym uwzględnieniem gry na perkusji, współtwórca projektów muzycznych – Młynarski Plays Młynarski i Jazz Band Młynarski-Masecki), Dawid Podsiadło ( bardzo rozrywkowy album „Małomiasteczkowy”), Krzysztof Zalewski (za płyta „Zalewski śpiewa Niemena”).

Zwycięzcą w tej kategorii został Dawid Podsiadło za „odnalezienie punktu, gdzie przecina się gust szerokiej publiczności i krytyków”.

Kategoria Literatura

W tym roku o nagrodę w kategorii Literatura walczyli Olga Drenda (książka „Wyroby. Pomysłowość wokół nas”), Małgorzata Rejmer (książka „Błoto słodsze niż miód”) i Łukasz Zawada (debiutujący książką „Fragmenty dziennika SI”)

Nagrodę otrzymała Małgorzata Rejmer za książkę „Błoto słodsze niż miód”.

Kategoria Teatr

Także w  tej kategorii także nominacje uzyskały same kobiety – Marta Górnicka (reżyserka teatralna, twórczyni i dyrygentka teatru chórowego), Anna Karasińska (autorka nagradzanych etiud krótkometrażowych, fabularnych i dokumentalnych)  i Weronika Szczawińska (reżyserka teatralna, dramaturżka, kulturoznawczyni)

Zwycięzcą okazała się Marta Górnicka.

Kategoria Sztuki wizualne

Artyści nominowani w tej kategorii to: Martyna Czech (jeden z najbardziej wyrazistych debiutów ostatnich lat), Diana Lelonek (fotografka, twórczyni bioartu)  i Rafał Milach (znany z częstej zmiany stylistyki swoich fotografii).

Ostatecznie nagrodę zdobyła twórczyni bioartu Diana Lelonek.

Kategoria Muzyka poważna

Najlepsi z zajmujących się muzyką poważną zdaniem jury to: Aleksander Nowak (jego utwory grano m.in. na Warszawskiej Jesieni, Aksamitnej Kurtynie we Lwowie i Festiwalu Prawykonań w Katowicach), Jakub Józef Orliński (kontratenor urodzony w 1990 roku, popularniejszy we Francji, niż w Polsce) i Tomasz Ritter (we wrześniu 2018 r., w wieku 23 lat wygrał I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych).

„Paszport polityki” otrzymał kompozytor Aleksander Nowak „za niezależność twórczą i niezależne spojrzenie na świat”.

Kategoria Kultura Cyfrowa

W kategorii kultury cyfrowej wyróżnili się najbardziej twórcy 11 bit studios, czyli Grzegorz Miechowski, Michał Drozdowski i Przemysław Marszał, skład Juggler Games czyli Jakub Jabłoński, Łukasz Janczuk i Mikołaj Pawłowski oraz kolektyw panGenerator, który tworzą Krzysztof Cybulski, Krzysztof Goliński, Jakub Koźniewski i Piotr Barszczewski.

W tym roku zwyciężył kolektyw panGenerator.

Nagroda specjalna Kreator Kultury, przyznawana przez „Politykę” i ZAIKS

W tym roku nagrodę w tej specjalnej „kategorii” otrzymała Krystyna Janda.

 

Paszporty przyznawane są przez tygodnik „Polityka” od 1993 roku. Od 2002 roku przyznawana jest także nagroda specjalna kreatora kultury za osiągnięcia w krzewieniu kultury.

Nasi partnerzy


Top