fot. SFP

Tantiemowy sztab kryzysowy młodych filmowców oburzonych decyzją MKiDN

15 lutego 2024 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało w Biuletynie Informacji Publicznej projekt zmiany ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wdrażający dyrektywę o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym. W projekcie nie uwzględniono obowiązku wypłacania tantiem przez internetowe platformy streamingowe dla filmowców.

Brak tego zapisu oburzył filmowców, a swoje niezadowolenie z decyzji ministerstwa zamienili w konkretne działania – 21 lutego w kinie Kultura z inicjatywy Koła Młodych SFP powołany został tantiemowy sztab kryzysowy.

Twórcy stali w długiej kolejce, aby podpisać list Koła Młodych SFP, którzy następnie został dostarczony do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Autorzy listu podkreślają, między innymi, że:  – „W ostatnich latach dochodzi do gwałtownej zmiany w eksploatacji naszych utworów. Spada rola TV, kina w poważnym stopniu tracą widzów. Efekty naszej pracy przenoszą się do Internetu. Powinno dostosować się do tego prawo. Mając to na uwadze, nie rozumiemy, dlaczego najważniejsza dla nas kwestia, tj. tantiemizacja VOD istreamingu w art. 70. ustawy o prawie autorskim, w projekcie została całkowicie zignorowana i domagamy się jej pilnego przywrócenia (…) Obecna propozycja ustawy nie zapewnia (nam) godnej przyszłości, a całkowicie ją rujnuje (…) Wynagrodzenie za korzystanie z filmów i seriali jest prawem polskich twórców i producentów, jak wszystkich na świecie, którzy wymyślili i posiadają własność intelektualną. Wszyscy na całym świecie płacimy za patenty i dzięki temu, między innymi, mamy internet. Polscy twórcy i producenci filmów i seriali muszą mieć zagwarantowane wynagrodzenie także w internecie za korzystanie z ich dzieł, zgodnie z europejskim standardem (…) Domagamy się jedynie 1,5% od przychodów rynku VOD, co na tę chwilę szacowane jest na ok. 40 milionów złotych w skali roku. Dotychczas wierzyliśmy, że nie jest to kwota, za którą polski Rząd chce zaprzepaścić przyszłość polskich obywatelek i polskich obywateli. (…)”

 

źródło: SFP

Nasi partnerzy


Top