Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Pierwsza konferencja nowego kierownictwa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

15 lutego (czwartek) o godz. 11.00 odbyła się pierwsza konferencja prasowa z udziałem kierownictwa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W konferencji uczestniczyli (kolejność, w jakiej przedstawił na spotkaniu „team ministerstwa” Bartłomiej Sienkiewicz): Bożena Żelazowska (pierwszy za-ca ministra i główny konserwator zabytków), Joanna Scheuring Wielgus, Marta Cienkowska, Andrzej Wyrobiec (podsekretarz stanu w MKiDN), Bartłomiej Sienkiewicz (minister MKiDN),

W czasie konferencji poruszony został także temat nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Podsekretarz stanu w MKiDN Andrzej Wyrobiec  powiedział:

–  „Projekt implementacji, nad którym pracujemy i który od dzisiaj jest w konsultacjach publicznych, został przesłany do konsultacji międzyresortowych, przewiduje implementację dwóch dyrektyw PE – Dyrektywy ws. prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym tzw. dyrektywy DSM oraz Dyrektywy dot. transmisji online. Ta implementacja została wpisana do wykazu prac legislacyjnych rządu” – przekazał.

Minister powiedział także o zmianach wprowadzonych do projektu istniejącego:

– „W stosunku do projektu istniejącego wcześniej, przygotowanego przez poprzedni rząd, wprowadziliśmy trzy istotne zmiany – usunięta została tantiemizacja na rzecz wykonawców muzycznych na polu internet, usunęliśmy tantiemizację na rzecz współtwórców utworów audiowizualnych na polu internet i przywróciliśmy możliwość utworzenie przez premiera, na wniosek ministra kultury, zespołu ds. przeciwdziałania naruszeniom prawa autorskiego i praw pokrewnych” – poinformował podsekretarz stanu w MKiDN.

Minister Sienkiewicz dodał, że implementacja tych dyrektyw „odbywa się z olbrzymim opóźnieniem”.

„Komisja Europejska zagroziła karami, poprzedni rząd nie był zdolny do przeprowadzenia tego, groziły nam kary dzienne, zupełnie jak za elektrownię Turów, dzięki temu, że weszło to do prac legislacyjnych rządu, ustawa będzie bardzo szybko procedowana, unikniemy tych kar, a tym samym musimy tę implementację prawa unijnego maksymalnie uprosić” – zaznaczył szef MKiDN.

Całą konferencja można zobaczyć tutaj:

https://www.facebook.com/MinisterstwoKulturyiDziedzictwaNarodowego/videos/2985502891592632/

 

źródło: MKiDN

Nasi partnerzy


Top