„Szarlatan” Agnieszki Holland czeskim kandydatem do Oscara

O nominację będzie on rywalizować m.in. z filmami „Śniegu już nigdy nie będzie” (Polska) oraz „Quo vadis, Aida?” (Bośnia i Hercegowina).

„Szarlatan” to czesko-polsko-irlandzka koprodukcja, której światowa premiera odbyła się na tegorocznym Berlinale. Polski kandydat do Oscara to produkcja Małgorzaty Szumowskiej „Śniegu już nigdy nie będzie”. „Quo vadis, Aida?” to koprodukcja ośmiu państw: Polski, Bośni i Hercegowiny, Austrii, Rumunii, Holandii, Niemiec, Francji i Norwegii, której polską producentką jest Ewa Puszczyńska

„Szarlatan”,  to produkcja oparta na faktach. W  rolach głównych wystąpili: Ivan Trojan, Juraj Loj i Josef Trojan. Film opowiada o słynnym czeskim uzdrowicielu, Janie Mikolášku. Był on medycznym samoukiem, który dzięki ogrodniczej profesji znakomicie poznał świat roślin i ich lecznicze właściwości. Ze swoich umiejętności słynął w całych Czechach, a wśród pacjentów byli m.in. prezydent przedwojennej Czechosłowacji Tomas Masaryk, aktorka Olga Scheinpflugová, malarz i grafik Max Švabinski, kompozytor Josef Bohuslav Foerster, wirtuoz skrzypiec Jaroslav Kocian, a także komunistyczny premier i prezydent powojennej Czechosłowacji Antonín Zápotocký, po śmierci którego władze zdecydowały się na wtrącenie uzdrowiciela do więzienia.

Przywołując legendarną postać czeskiego zielarza, reżyserka wydobywa na światło dzienne jego tajemnice, emocje i pragnienia, na które jedynym lekarstwem jest fanatyczne oddanie pracy. „Szarlatan” pokazuje, że talent bywa przekleństwem, a władza zawsze łączy się z pychą. Tworząc fascynującą, pełną sprzeczności postać uzdrowiciela, Agnieszka Holland ucieka od odpowiedzi na pytanie, czy był ludowym lekarzem, czy zwykłym oszustem. Prawda, która ją interesuje, dotyczy naszej wiary w cuda, tęsknoty za autorytetem, pragnienia, by żyć w zgodzie z naturą – także naszą własną. Alchemiczna niemal wiedza o właściwościach ziół, jaką posiadł Jan Mikolášek, i jego zdumiewający dar przenikania do ludzkiego wnętrza sprawiają, że do jego kliniki ciągną tysiące potrzebujących. Ale ten dar ma także swoją ciemną stronę.

„Szarlatan”, to czwarty film Agnieszki Holland, który powalczy o Oscara. Wcześniej były to „Gorzkie żniwa”, „Europa Europa” oraz „W ciemności”. Na koncie Holland jest też nominacja do Oscara za scenariusz filmu „Europa Europa”.

źródło: mat. pras. PISF

 

Nasi partnerzy


Top