mat. pras

Laureaci 10. Festiwalu Transatlantyk

Jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transatlantyk odbyła się  w Katowicach, po raz pierwszy online i stacjonarnie. Główną nagrodę – Distribution Award, przyznawaną przez publiczność, zdobyły „Poufne lekcje perskiego” Vadima Perelmana. Wydarzenie dofinansował PISF.

Nagrodę w konkursie głównym Festiwalu (20 000 zł) tradycyjnie przyznała publiczność. Do ostatniej chwili trwała wyrównana walka między kilkoma tytułami, ostatecznie widzowie uhonorowali produkcję „Poufne lekcje perskiego” (“Persian Lessons”) reż. Vadim Perelman, Rosja, Niemcy, Białoruś 2020.

Ta inspirowana prawdziwymi wydarzeniami opowieść o Gillesie, młodym Żydzie, który chcąc uniknąć śmierci w obozie koncentracyjnym udaje Persa i uczy jednego z oficerów wymyślonego przez siebie języka, jest z jednej strony przejmującą opowieścią o człowieku, który staje się strażnikiem pamięci o tych, którzy odeszli, a z drugiej – udaną próbą znalezienia nowego języka, w którym absurd i ironia jako jedyne są w stanie opisać koszmar Holocaustu.

Dzięki nagrodzie Transatlantyk Distribution Award dystrybutor filmu będzie mógł wprowadzić tytuł do kin, aby poruszał serca widzów nie tylko w województwie śląskim, ale i w całym kraju. Wszystko to dzięki festiwalowej widowni! 

Konkurs Polskich Krótkich Metraży

Międzynarodowe jury w składzie Mona Tusz, Bogdan Muresanu i Laurence Boyce przyznało dwie nagrody:

Nagroda Główna w wysokości 7000 zł 

„Ballast”, reż. Daniel Howlid,

Wyróżnienie (3000 zł):

„Jestem tutaj” („I’m Here”), reż. Julia Orlik

W Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Transatlantyk Instant Composition Contest™ jury w składzie Joanna Kos-Krauze, Wojtek Mazolewski i Marcin Bochniak nagrodziło:

I miejsce – Michael Kornas

II miejsce – Piotr Pawlak

III miejsce – Adam Leśnierowski

Podczas gali otwarcia festiwalu, którego twórcą i dyrektorem jest laureat Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel” Jan A.P. Kaczmarek, prestiżową statuetkę FIPRESCI Platinum Award 95 otrzymał legendarny reżyser, dwukrotnie nagrodzony Złotą Palmą w Cannes – Ken Loach. Uczestniczył on w wydarzeniu wirtualnie, ale brał także udział w masterclassie online, a także zapowiadał filmy pokazywane w ramach swojej retrospektywy.

 

źródło: transatlantyk.org

 

 

Nasi partnerzy


Top