Rozpoczął się 76. Festiwal Filmowy w Wenecji

Zwraca się też uwagę na konkursowy film „Perfekcyjna kandydatka” Haifay Al Mansour, pierwszej kobiety-reżysera w Arabii Saudyjskiej.

Ceremonia inauguracji festiwalu na weneckim Lido została połączona z projekcją biorącego udział w głównym konkursie francusko-japońskiego filmu „Prawda”, który wyreżyserował Hirokazu Koreeda. W obsadzie tej obyczajowej historii są, grająca matkę  Catherine Deneuve i (jej córka) Juliette Binoche.

Najważniejsze festiwalowe nagrody wręczy 7 września jury, którego przewodniczącą jest reżyserka z Argentyny Lucrecia Martel.

W konkursie bierze udział francusko-włoski film Romana Polańskiego, „Oficer i szpieg”, który został uznany za jedno z najważniejszych wydarzeń w tym roku. Autorem zdjęć jest Paweł Edelman, a grają: Jean Dujardin, Louis Garrel, Emmanuelle Seigner. To dramat historyczny przedstawiający historię francuskiego kapitana Alfreda Dreyfusa, który został niesłusznie oskarżony o zdradę stanu i skazany na dożywotnie więzienie.

Polański, w związku z ciążącym na nim wyrokiem w USA i groźbą ekstradycji nie jest obecny w Wenecji. Z widzami połączy się podczas konferencji wideo.

O Złotego Lwa powalczą między innymi: amerykańska „Historia małżeńska” w reżyserii Noaha Baumbacha ze Scarlett Johansson i Adamem Driverem, a także „Ad astra” Jamesa Graya, opowieść z gatunku science fiction z Bradem Pittem, Tommy Lee Jonesem, Liv Tyler, Donaldem Sutherlandem.

Włoską kinematografię reprezentują „Burmistrz dzielnicy Sanita” Mario Martone, rozgrywający się w Neapolu oraz nakręcony na Sycylii film „Mafia nie jest już taka, jak kiedyś” w reżyserii Franco Maresco.

Festiwalowa publiczność, jury i dziennikarze obejrzą między innymi zakwalifikowane do konkursu głównego filmy: „Joker” Todda Phillipsa z Joaquinem Phoenixem i Robertem De Niro i „Pralnia” („The laundromat”) Stevena Soderbergha o podatkowej aferze Panama Papers. W obsadzie są: Meryl Streep, Gary Oldman, Antonio Banderas, Jeffrey Wright oraz Sharon Stone.

O Złotego Lwa powalczy też czesko-słowacko-ukraiński „Malowany ptak” w reżyserii Vaclava Marhoula, czarno-biała ekranizacja głośnej powieści Jerzego Kosińskiego pod tym samym tytułem.

Polskie wydarzenie na tegorocznym festiwalu w Wenecji to udział filmu Jana Komasy „Boże Ciało” w konkursie Giornate degli Autori. Jest to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia chłopaka, który po wyjściu z zakładu poprawczego postanawia udawać księdza. W roli głównej wystąpił Bartosz Bielenia.

Złotego Lwa za całokształt twórczości otrzyma hiszpański filmowiec Pedro Almodovar. Druga nagroda za dorobek życia wręczona zostanie w trakcie festiwalu brytyjskiej aktorce Julie Andrews, najbardziej znanej z roli Mary Poppins.

 

Nasi partnerzy


Top