Koniec Studia Tor

Działalność studia, które jest jednym z ważniejszych producentów filmowych w Polsce, została zakończona w obecnej formie. Ministerstwo Kultury planuje start nowego ośrodka produkcji filmowej, które powstanie w wyniku połączenia kilku innych podmiotów.

W rozmowie z Onetem Krzysztof Zanussi ocenia, że zjednoczenie instytucji w większy twór budzi jego „ogromne wątpliwości”. Na pytanie, co stanie się z wszystkimi materiałami studia, Zanussi odpowiada, że „czeka na decyzję”. – To wszystko jest własnością ministerstwa, więc ministerstwo zadecyduje, co chce zrobić ze swoją własnością. Ogromna ilość pytań, a na razie likwidator nie ma pojęcia, nie dostał żadnych instrukcji. Robione to jest z jakimś niezwykłym pośpiechem – mówi.

Decyzja o skupieniu kilku najważniejszych instytucji w jedną, jak tłumaczy MKiDN, ma skutkować „bardziej efektywnym gospodarowaniem środkami finansowymi”. Chodzi o zmniejszenie kosztów administracyjnych, przy jednoczesnym usprawnieniu pracy polskiej branży filmowej. Nowoczesne hale zdjęciowe i studia wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt mają być szansą dla twórców na realizację wysokobudżetowych produkcji, które przyciągną zagranicznych inwestorów.

Ministerstwo obiecuje przy tym, że projekty realizowane przez poszczególne studia doczekają się naturalnej kontynuacji, a nowa instytucja będzie dysponowała prawami autorskimi do filmów, które są w dyspozycji obecnie istniejących studiów.

W rozmowie z Onet.pl, kierujący studiem TOR Krzysztof Zanussi  mówi o tym, jak przebiega likwidacja studiów filmowych w Polsce i tworzenie nowego przedsięwzięcia przez ministerstwo kultury.

– Czuje się fatalnie. Dziś podpisałem dokument – który kazano mi podpisać – o tym, że przyjmuję do wiadomości, że za miesiąc kończy się nasza działalność – mówi w rozmowie z Onetem Krzysztof Zanussi, który kieruje studiem filmowym TOR.

Całość rozmowy tutaj: https://kultura.onet.pl/wiadomosci/studio-tor-zamkniete-zanussi-komentuje-decyzja-ministerstwa-jest-irracjonalna/kqe92xm

źródło: Onet

Nasi partnerzy


Top