Rozdano MISIE 2020

MISIE – to nagrody popkulturalne, których nazwa inspirowana jest kultowym filmem Stanisława Barei, a jednocześnie frazą „Mi się podoba”.

Pierwsza gala MISIÓW odbyła się w ramach 28. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier (MFKiG). W tym roku, MISIE zostały przyznane po raz czwarty.

Z powodu pandemii, oficjalna gala nie odbyła się, a ogłoszenie werdyktu nastąpiło w internecie – przez 8 dni od 27 września do 4 października codziennie na fanpage’u MISIÓW, można było znaleźć werdykt w kolejnej kategorii, a z czasem także zobaczyć reakcje nagrodzonych twórców.

Nagroda MISIE jest przyznawana w czterech kategoriach emocjonalnych – „rozbawiło”, „wzruszyło”, „wstrząsnęło” i „działo się”, a także „najlepszy bohater”, „najlepsza bohaterka”, „najlepszy czarny charakter i „najlepszy twórca”. Konkurować o nią będą zarówno dzieła filmowe, telewizyjne, literackie, muzyczne, komiksy, spektakle i reklamy.

Ostateczny werdykt prezentuje się tak:

ROZBAWIŁO

„W lesie dziś nie zaśnie nikt” – film kinowy; prod. Jan Kwieciński; reż. Bartosz M. Kowalski – za wreszcie pierwszy udany polski horror, który bawi w sposób zamierzony przez twórców.        

WZRUSZYŁO

„Boże ciało” – film kinowy; prod. Leszek Bodzak, Aneta Hickinbotham; reż. Jan Komasa – za nienachalną i wiarygodną opowieść o potrzebie wiary. I o szansie na odkupienie.               

 WSTRZĄSNĘŁO

„Eastern” – film kinowy; prod. Jerzy Kapuściński, Ewa Jastrzębska; reż. Piotr Adamski – za atrakcyjne pokazanie mroku, który jest w nas.                         

 DZIAŁO SIĘ

„Supernova” – film kinowy; prod. Jacek Bromski, Jerzy Kapuściński, Ewa Jastrzębska; reż. Bartosz Kruhlik – za szybką, wciągającą opowieść o lokalnej katastrofie, która narasta i narasta.      

NAJLEPSZY BOHATER

Wiktor Rebrow (z serialu „Wataha”) scenariusz Piotr Szymanek, Marta Szymanek, Katarzyna Tybinka; aktor Leszek Lichota – za bieszczadzkiego twardziela, który z sezonu na sezon pięknie się rozwijał, a tu w finale zalśnił jak diament

NAJLEPSZA BOHATERKA

Anna (z filmu „(Nie)Znajomi”) scen. Katarzyna Sarnowska, Tadeusz Śliwa; aktorka Maja Ostaszewska – za piękną współczesną wizję matki i żony Polki, która (choć historia to adaptacja) zdaje się wręcz archetypem współczesnych matek i żon Polek.                       

NAJLEPSZY CZARNY CHARAKTER

Tomasz Giemza (z filmu „Sala Samobójców. Hejter”) scen. Mateusz Pacewicz; aktor Maciej Musiałowski – za pokazanie bezwzględności, która może drzemać w każdym z nas i która, miejmy nadzieję, nigdy się nie obudzi.

NAJLEPSZY TWÓRCA

Jan Komasa (za filmy „Boże ciało” i „Sala Samobójców. Hejter”) – za piękny kinowy dublet – dwa dzieła, dzięki którym znowu na całym świecie chce się oglądać polskie filmy.

Tegoroczna edycja w trudnych dla kultury COVID-owych czasach doceniła głównie osłabione przez pandemie kino.

źródło: Onet

Nasi partnerzy


Top