Radek Rak laureatem 24. edycji Nagrody Literackiej „Nike”

Literacka Nagroda Nike trafiła w tym roku do Radka Raka za „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”.

Do tegorocznej Nagrody Nike nominowanych było siedem tytułów. Poza „Baśnią o wężowym sercu” były to: powieść „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” Filipa Zawady, esej „Pusty las” Moniki Sznajderman, „Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu” Piotra M. Majewskiego, „Jaremianka. Biografia” Agnieszki Daukszy, „27 śmierci Toby’ego Obeda” Joanny Gierak-Onoszko oraz „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota” Pawła Reszki.

Wcześniej poznaliśmy laureata Nike Czytelników, którym została Joanna Gierak-Onoszko, za „27 śmierci Toby’ego Obeda”. Jest to reportaż opowiadający o tym, jak jeszcze niedawno w Kanadzie obchodzono się z dziećmi rdzennych mieszkańców.

Nagroda „Nike” jest przyznawana od 1997 roku. W tym roku odbyła się 24 edycja.

Celem nagrody jest promowanie literatury polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem powieści. W konkursie startować mogą wszystkie gatunki literackie (w tym autobiografie, eseje, pamiętniki itp.) i humanistyka o wybitnych walorach literackich, ale ubiegać mogą się o nią jedynie autorzy żyjący.

Zwycięzca otrzymuje 100 tysięcy złotych i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Organizatorami są Fundacja Nagrody Literackiej „Nike” i „Gazeta Wyborcza”, a fundatorem Fundacja Agory. W zeszłym roku Nagroda Nike trafiła w ręce Mariusza Szczygła za tom reportaży „Nie ma”.

źródło: wyborcza.pl

 

 

Nasi partnerzy


Top