Strajk mediów

Protest mediów przeciwko obciążeniu firm medialnych dodatkowym podatkiem od reklam

W dniu dzisiejszym media w Polsce, zamiast codziennych wiadomości opublikowały czarną planszę z tekstem wyjaśniającym powód akcji i list otwarty do władz RP.

Jak pisze redakcja „Rzeczpospolitej”: „Rządowe plany w zakresie wprowadzenia nowej „składki”, czyli podatku od reklam w mediach traktujemy jako krok niesprawiedliwy i nierozważny. Apelujemy, by rząd ze swych planów się wycofał, bo niszczenie sfery wolności prasy będzie zabójcze dla polskiej gospodarki i demokracji. Będzie realną stratą dla polskiego czytelnika. Dziś z błędnych decyzji można się jeszcze wycofać. Po uchwaleniu i wprowadzeniu w życie złego prawa będzie za późno.”

List otwarty do władz Rzeczypospolitej Polskiej i liderów ugrupowań politycznych

Zwracamy się w sprawie zapowiadanego nowego, dodatkowego obciążenia mediów działających na polskim rynku, myląco nazywanego „składką”, wprowadzaną pod pretekstem Covid-19.

Jest to po prostu haracz, uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media.

Wprowadzenie go będzie oznaczać:

1. osłabienie, a nawet likwidację części mediów działających w Polsce, co znacznie ograniczy społeczeństwu możliwość wyboru interesujących go treści,

2. ograniczenie możliwości finansowania jakościowych i lokalnych treści. Ich produkcja daje obecnie utrzymanie setkom tysięcy pracowników i ich rodzinom oraz zapewnia większości Polaków dostęp do informacji, rozrywki oraz wydarzeń sportowych w znaczącej mierze bezpłatnie,

3. pogłębienie nierównego traktowania podmiotów działających na polskim rynku medialnym, w sytuacji, gdy media państwowe otrzymują co roku z kieszeni każdego Polaka 2 mld złotych, media prywatne obciąża się dodatkowym haraczem w wysokości 1 mld zł,

4. faktyczne faworyzowanie firm, które nie inwestują w tworzenie polskich, lokalnych treści kosztem podmiotów, które w Polsce inwestują najwięcej. Według szacunków, firmy określane przez rząd jako „globalni cyfrowi giganci” zapłacą z tytułu wspomnianego haraczu zaledwie ok. 50 – 100 mln zł w porównaniu do 800 mln zł, jakie zapłacą pozostałe aktywne lokalnie media.

Skandaliczne jest również niesymetryczne i selektywne obciążenie poszczególnych firm. Dodatkowo niedopuszczalna w państwie prawa jest próba zmiany warunków koncesyjnych w okresie ich obowiązywania.

Jako media działające od wielu lat w Polsce nie uchylamy się od ciążących na nas obowiązków i społecznej odpowiedzialności. Co roku płacimy do budżetu Państwa rosnącą liczbę podatków, danin i opłat (CIT, VAT, opłaty emisyjne, organizacje zarządzające prawami autorskimi, koncesje, częstotliwości, decyzje rezerwacyjne, opłata VOD itd.). Własną działalnością charytatywną wspieramy też najsłabsze grupy naszego społeczeństwa. Wspieramy Polaków, jak i rząd w walce z epidemią, zarówno informacyjnie, jak i przeznaczając na ten cel zasoby warte setki milionów złotych.

Zdecydowanie sprzeciwiamy się więc używaniu epidemii, jako pretekstu do wprowadzenia kolejnego, nowego, wyjątkowo dotkliwego obciążenia  mediów. Obciążenia trwałego, które przetrwa epidemię Covid-19.

Sygnatariusze listu:

Agencja Wydawnicza AGARD Ryszard Pajura 
Agora S.A. 
AMS S.A. 
ASTA-NET S.A. 
TV ASTA 
Bonnier Business 
Burda Media Polska 
CANAL+ 
Dziennik Trybuna 
Dziennik Wschodni 
Edipresse Polska 
Eleven Sports Network sp. z o.o. 
Euractiv.pl 
Gazeta Radomszczańska 
Gazeta Żoliborza 
Green Content Sp. z o.o. 
Gremi Media S.A. 
Grupa Eurozet 
Grupa Interia.pl sp. z. o.o. 
Grupa Radiowa Agory Sp. z o.o. 
Grupa RMF 
Grupa ZPR 
Helios S.A. 
Infor Biznes 
Kino Polska TV S.A. 
Lemon Records sp. z o.o. 
Marshal Academy 
Music TV sp. z o.o. 
Muzo.fm sp. z o.o. 
naTemat.pl 
NOWa Gazeta Trzebnicka 
OKO.press  
Polityka  
Polska Press Grupa 
Prasa Beskidzka 
Ringier Axel Springer Polska 
STAVKA Sp. z o.o. 
Superstacja sp. z o.o. 
Telewizja Polsat sp. z o.o. 
Telewizja Puls Sp. z o.o. 
Telewizja Regionalna TVT  
TIME S.A. 
TV Spektrum sp. z o.o. 
TVN S.A. 
Tygodnik Powiatu Wołowskiego Kurier Gmin 
Tygodnik Powszechny 
Tygodnik Regionalny 7 dni Częstochowa 
Wirtualna Polska  
Wydawnictwo Bauer 
Wydawnictwo Dominika Księskiego Wulkan 
Wydawnictwo Magraf  
Wydawnictwo Nowiny 
Zakopiańskie Towarzystwo Gospodarcze – Tygodnik Podhalański 

źródło: Rzeczpospolita

 

Nasi partnerzy


Top