Polskie koprodukcje wśród 15 tytułów kandydatów do Oscara!

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła skrócone listy kandydatów do Oscarów w 9 z 23 kategorii. Wśród 15 tytułów są dwie polskie koprodukcje –  reprezentujący Czechy „Szarlatan” w reżyserii Agnieszki Holland i kandydat z Bośni i Hercegowiny „Aida” w reżyserii Jasmila Žbanić. Oba filmy znajdują się w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy.

Na nominację do Oscara ma także szansę „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Animowany, w której shortlista nie jest ogłaszana. Nominacje do Oscarów zostaną ogłoszone 15 marca br.

W najważniejszej dla nas kategorii z filmami międzynarodowymi nie ma polskiego kandydata, filmu „Śniegu już nigdy nie będzie”.

„Szarlatan” to czesko-polsko-irlandzko-słowacka koprodukcja – oparty na faktach dramat, który opowiada o słynnym czeskim uzdrowicielu – medycznym samouku, Janie Mikolášku. Ze swoich umiejętności słynął w całych Czechach, a wśród pacjentów byli m.in. prezydent przedwojennej Czechosłowacji Tomas Masaryk, a także komunistyczny premier i prezydent kraju Antonín Zápotocký, po śmierci którego władze zdecydowały się na wtrącenie uzdrowiciela do więzienia.

Światowa premiera „Szarlatana” odbyła się na ubiegłorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Ostatnio był nominowany do Europejskich Nagród Filmowych w kategorii Najlepsza Reżyseria, a także otrzymał aż 14 nominacji do nagród Czeskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej. W rolach głównych w filmie wystąpili: Ivan Trojan, Juraj Loj i Josef Trojan.

„Aida”, koprodukcja dziewięciu państw, w tym Polski, w wyścigu po Oskara, jest kandydatem Bośni i Hercegowiny. Dramat w reżyserii Jasmili Žbanić opowiada historię masakry w Srebrenicy z 1995 roku. Przy produkcji obrazu, oprócz Polski, udział wzięły Bośnia i Hercegowina, Austria, Rumunia, Holandia, Niemcy, Francja, Norwegia i Turcja. Polskim producentem jest Ewa Puszczyńska (Extreme Emotions), a autorem muzyki Antoni Komasa-Łazarkiewicz.

Aida jest tłumaczką ONZ w małym miasteczku Srebrenica. Kiedy serbska armia w lipcu 1995 roku przejmuje miasto, jej rodzina znajduje się wśród tysięcy obywateli szukających schronienia w obozie ONZ. Jako osoba mająca wgląd w negocjacje, Aida ma dostęp do kluczowych informacji, które musi interpretować. Czy, dzięki temu, uda jej się uratować rodzinę?

Film znalazł się na skróconej liście kandydatów do nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej – BAFTA w dwóch kategoriach: film zagraniczny i reżyser. Otrzymał też nominację do Independent Spirit Awards, jednych z najważniejszych wyróżnień w amerykańskim kinie niezależnym. Wcześniej był prezentowany na 77. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji (konkurs główny), 45. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, a także w sekcji World Cinema Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Busan.

źródło: PISF

Nasi partnerzy


Top