Polskie produkcje w Konkursie Głównym na Festiwalu w Wenecji

W Konkursie Głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji zostaną pokazane dwa polskie filmy współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej:  „Kobieta z…” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta oraz  „Zielona granica” Agnieszki Holland.

W sekcji Orizzonti znalazła macedońsko-polsko-chorwacka koprodukcja „Housekeeping for Beginners” Gorana Stolevskiego, a w Out of Competition najnowszy film Romana Polańskiego – „The Palace”. Oba obrazy dofinansował PISF. Jubileuszowa, 80. edycja festiwalu w Wenecji potrwa od 30 sierpnia do 9 września.

Akcja „Kobiety z…” (ang. „Women of…”) Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta rozgrywa się w krajobrazie polskiej transformacji od komunizmu do kapitalizmu i opowiada o 45 latach życia Anieli Wesoły, która ponad połowę dorosłego życia przeżyła w prowincjonalnym polskim miasteczku jako mężczyzna. Film pokazuje z jakimi problemami boryka się nieustannie w swoim codziennym życiu.

„Zielona granica” Agnieszki Holland nawiązuje do kryzysu migracyjnego wywołanego przez białoruski reżim Aleksandra Łukaszenki. W filmie przeplatają się trzy perspektywy – uchodźców, polskich aktywistów i strażników granicznych.

Światowa premiera filmu „Housekeeping for Beginners” odbędzie się w ramach w prestiżowej sekcji Orizzonti, drugiej co do ważności po Konkursie Głównym. Skupia się ona na kinie arthouse’owym i młodych, wschodzących twórcach. Akcja filmu Gorana Stolevskiego rozgrywa się w zniszczonej willi na przedmieściach Skopje. Umierająca na raka Suada zmusza swoją partnerkę Ditę do obietnicy, że wychowa jej dwie córki – temperamentną Vanesę i cichutką Mię. Żyją one w domu z grupą queerowych osób – m.in. z Tonim i jego młodocianym kochankiem Alim, który o dziwo okazuje się największym wsparciem dla dziewczynek.

W sekcji pozakonkursowej festiwalu w Wenecji premierowo zostanie pokazany włosko-szwajcarsko-polsko-francuski film Romana Polańskiego – satyra obyczajowa zatytułowana „The Palace”. Jego akcja rozgrywa się w luksusowym hotelu położonym w alpejskim kurorcie. Na bal sylwestrowy zamykający stare tysiąclecie zjeżdżają się goście reprezentujący światowy high life wymieszani z gangsterami i aferzystami chcącymi wykorzystać „pluskwę milenijną”. „The Palace” jest opowieścią wielowątkową. Losy rozmaitych postaci splatają się – w zaskakujący i zabawny sposób portretując beztroski świat ubiegłego tysiąclecia, którego optymizm i wiarę w postęp szybko zakończył atak na World Trade Center 11 września 2001.

źródło: PISF

Nasi partnerzy


Top