Polska produkcja w gronie finalistów prestiżowego konkursu!

Film Leonarda Buczkowskiego „Szaleńcy” z 1928 roku, w wersji odrestaurowanej cyfrowo przez zespół Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, znalazł się wśród 30 najlepiej opracowanych wydawnictw DVD/Blu-ray z całego świata zgłoszonych do konkursu Il Cinema Ritrovato – DVD Awards 2021.

Konkurs organizowany jest w ramach prestiżowego Festiwalu II Cinema Ritrovato, który odbywa się od 1986 roku. Jego celem jest odkrywanie unikatowych filmów, ze szczególnym uwzględnieniem początków kinematografii i okresu kina niemego. Wydarzenie organizowane każdego lata przez włoską Cineteca di Bologna jest jednym z największych na świecie festiwali filmów odrestaurowanych cyfrowo.

„Szaleńcy” to kolekcjonerskie wydawnictwo pochodzące od Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, po rekonstrukcji cyfrowej i z muzyką Stephena Horne’a i Martina Pyne’a.

W tym toku FINA zgłosiła do konkursu dwa wydawnictwa Blu-ray: „Halkę” (reż. Konstanty Meglicki, 1929/1932) i „Szaleńców” (reż. Leonard Buczkowski, 1928). Oba filmy są dostępne w formacie Blu-ray na stronie Sklep | FINA

Film był udanym debiutem Leonarda Buczkowskiego, reżysera m.in. „Zakazanych piosenek” (1946) czy „Przygody na Mariensztacie” (1953). Nazywany jest też „pierwszą polską superprodukcją”. Zdjęcia zrealizowano w atelier wytwórni Diana-Film w Poznaniu, we dworze w Starołęce, a przede wszystkim na poligonie w Biedrusku, gdzie w monumentalnych scenach batalistycznych wzięły udział liczne wojska, wśród nich 57 Pułk Piechoty i 7 Dywizjon Artylerii Konnej, przydając obrazowi autentyczności.

Obraz dotychczas znany był w niekompletnej wersji, a przetrwał jedynie dzięki dystrybucji za granicą. Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny przeprowadziła digitalizację zachowanych taśm łatwopalnych (nitro) i rekonstrukcję cyfrową w rozdzielczości 4K. „Szaleńcy” powrócili z muzyką Stephena Horne’a, jednego z najsłynniejszych współczesnych twórców muzyki do filmów niemych, stworzonej we współpracy z Martinem Pyne’em.

Wydawnictwo dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022. | Pamięć filmu. Cud nad Wisłą i inne wydarzenia historyczne w zasobach FINA.

źródło: FINA

Nasi partnerzy


Top