Polska po raz pierwszy w historii gościem honorowym na Międzynarodowej Wystawie Książek w Tajpej

W stolicy Tajwanu, Tajpej, rozpoczęła się we wtorek, 31 stycznia Międzynarodowa Wystawa Książek – jedno z najważniejszych tego rodzaju wydarzeń na Dalekim Wschodzie. Po raz pierwszy gościem honorowym wydarzenia jest Polska.

Międzynarodowa Wystawa Książek w Tajpej (MWKT) to jedno z najważniejszych  tego rodzaju wydarzeń w Azji.  Podczas ostatniej edycji w 2019 roku MWKT odwiedziło w sumie 580 tysięcy osób, zaprezentowało się 735 wystawców z 52 krajów. Wystawa jest skierowana przede wszystkim do czytelników, w mniejszym zakresie do wydawców, czy agentów wydawniczych. Dlatego też nacisk zostanie położony na spotkania autorskie, program kulturalny i sprzedaż książek. Głównym organizatorem polskiego stoiska jest  Instytut Książki w partnerstwie z Instytutem Adama Mickiewicza i Biurem Polskim w Tajpej.

Odwiedzający polskie stoisko będą mogli, poza oglądaniem i kupowaniem książek, skorzystać z planowanych na nim wystaw i wydarzeń scenicznych. Instytut Adam Mickiewicza zaprosi na wystawę „Captains of Illustration from Poland” oraz dwa koncerty zespołu Dagadana. Publiczność  zapozna się z długą i bogatą historią polskiej literatury dziecięcej i związanej z nią sztuki ilustracji, która rozwijała się najintensywniej w latach 1950–1980. Pokazane zostaną prace artystów tworzących w tzw. „złotym okresie” polskiej ilustracji, czyli w latach 60. i 70., a także artystów współczesnych.

Prezentowane na wystawie ilustracje pochodzą z książki „Admirałowie wyobraźni: 100 lat polskiej ilustracji w książkach dla dzieci”  („Captains of Illustration: 100 years of Children’s Books from Poland) wydanej przez Instytut Adama Mickiewicza w 2019 roku. Zawiera ona ponad 800 ilustracji autorstwa ponad 200 polskich artystów – prezentujących 100 lat historii polskiej ilustracji dziecięcej, m. in.: Janusz Towpik, Marianna Oklejak, Bożena Truchanowska i Piotr Socha. Uzupełniają je teksty wybitnych teoretyków i pasjonatów polskiego projektowania książek dla dzieci. Wszechstronna publikacja powstała we współpracy z popularnym, wielokrotnie nagradzanym, Wydawnictwem Dwie Siostry.  Opiekę kuratorską nad wystawą sprawuje prof. Jacek Friedrich.

W dniu inauguracji Międzynarodowej Wystawy Książek w Tajpej oraz 4 lutego publiczność będzie miała okazję wysłuchać koncertów zespołu Dagadana. Muzycy, którzy od ponad 14 lat łączą jazz, muzykę elektroniczną i world music z elementami kultury polskiej i ukraińskiej, w swojej twórczości przekraczają granice między krajami, sceną i publicznością. W 2019 roku Dagadana jako jedyny polsko/ukraiński zespół zagrał na słynnym festiwalu Glastonbury.

Wystawa potrwa od 31 stycznia do 5 lutego.

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu – budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2022 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na 6 kontynentach. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Źródło: informacja prasowa: https://iam.pl/pl/dla-mediow/polska-gosciem-honorowym-na-miedzynarodowej-wystawie-ksiazek-w-tajpej

 

Nasi partnerzy


Top