fot. Wikipedia

Odszedł Janusz Majewski

10 stycznia 2024 r., w wieku 92. lat zmarł Janusz Majewski, jeden z najbardziej znanych i popularnych polskich reżyserów filmowych, mistrz kina gatunkowego, scenarzysta, pisarz i wieloletni prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Za najwybitniejsze dzieło Majewskiego, utrzymane w konwencji kina retro uważa się, nakręcone w 1975 roku, na podstawie powieści Henryka Worcella (wł. Tadeusz Kurtyka) „Zaklęte rewiry”. Była to koprodukcja polsko-czechosłowacka o chłopaku (w tej roli Marek Kondrat), który pnie się po szczeblach kariery kelnera w toksycznym otoczeniu krakowskiego Grand Hotelu. Sam reżyser uznawał „Zaklęte rewiry” za swój najlepszy film. W 2022 roku zrobił swój ostatni film dokumentalny „Jazz Outsider” poświęcony życiowej pasji – muzyce jazzowej.

Janusz Majewski była także autorem znakomitych książek biograficznych i opowiadań. W 2001 roku został nagrodzony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski a w 2009 roku Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2012 roku otrzymał Polską Nagrodą Filmową „Orzeł” w kategorii: Nagroda za Osiągnięcia Życia. Był Laureatem Nagrody Specjalnej „Platynowe Lwy” za całokształt twórczości na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni (2016) oraz Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne i wkład w rozwój polskiej kinematografii. Był Prezesem Honorowym SFP, rektorem Warszawskiej Szkoły Filmowej a także Członkiem Polskiej Akademii Filmowej. Jego filmy zdobyły dziesiątki nagród na krajowych i zagranicznych festiwalach, m.in. w Gdańsku i Gdyni, w Krakowie, Łagowie, Vancouver, Cork, Montrealu, Edynburgu, Mannheim, Chicago, Panamie.

Jako prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich w latach 1983 –1990 walczył m.in. o wprowadzanie „półkowników” na ekrany i o dokończenie realizacji wielu wybitnych filmów, opiekował się filmowcami w ciężkiej sytuacji życiowej, wreszcie – otworzył SFP na świat, nawiązując ważne międzynarodowe kontakty.

Pogrzeb Janusza Majewskiego odbędzie się w czwartek, 18 stycznia 2024 roku o godzinie 14 w Domu Przedpogrzebowym na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Po ceremonii nastąpi odprowadzenie urny do grobu rodzinnego.

źródło; Wikipedia, SFP

Nasi partnerzy


Top