Nagrody 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

W krakowskim kinie Kijów odbyła się 3 czerwca uroczysta gala rozdania nagród 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

 • Główne nagrody: Złotego Smoka w międzynarodowym konkursie krótkometrażowym oraz Złotego Lajkonika w konkursie polskim dostała animacja „Zima” w reżyserii Tomasza Popakula i Kasumi Ozekiego.
 • Srebrnego Smoka w konkursie krótkometrażowym otrzymał Yaser Talebi (Iran) za najlepszy film dokumentalny “Córka”.
 • Srebrnego Smoka otrzymał także David Arslanin (Francja) za fabułę “Underdog”, nagrodzoną także “Don Kichotem” Międzynarodowej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych “za celne opisanie nierówności we współczesnym społeczeństwie i braku wrażliwości wynikającej z ksenofobii rasowej” oraz Sofiia Melnyk za film “Mariupol. Sto nocy” (Ukraina, Niemcy) również wyróżniona przez FICC “za przejmujące zobrazowanie emocji wywołanych zbrodniami współczesnej wojny w Ukrainie”.
 • Międzynarodowy konkurs dokumentów muzycznych DocFilmMusic zwyciężyła Agnieszka Iwańska za film „Ula”.
 • „Twarze Agaty” Małgorzaty Kozery okazały się być najlepszym polskim pełnometrażowym filmem dokumentalnym. Wszystkie te tytuły – podobnie jak cały festiwal – zostały dofinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Przypominająca horror animacja „Zima” w konwencji realizmu magicznego została także nagrodzona przez jury studenckie. Gremia jurorskie doceniły film “za mroźny klimat, technikę i konsekwencje w rozwijaniu swojego głosu w polskiej animacji” oraz za “piękne obrazy podkreślone hipnotyzującymi dźwiękami”.

 • Szymon Ruczyński otrzymał – za animację “W lesie są ludzie” (Polska) – nagrodę dla najlepszego filmu europejskiego. Film tym samym otrzymał szansę na nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii filmu krótkometrażowego. “Jego minimalistyczna forma i styl animacji oraz humanistyczne przesłanie o tym, jak niewiele potrzeba, aby być człowiekiem, dały nam poruszające doświadczenie.” – uzasadniło międzynarodowe jury pod przewodnictwem Jana Naszewskiego.
 • W konkursie dokumentalnym Złoty Róg trafił do Nicka Reada i Ayse Torpak za film “Mam na imię Szczęście” (Wielka Brytania, Turcja). Jury pod przewodnictwem Andrzeja Fidyka tak uzasadniło nagrodę: “Główna nagroda przyznawana jest filmowi, który złamał nam serce, ale także dał nam wyjątkowy, intymny dostęp do tego, jak tysiące kobiet jest narażonych na ekstremalną i zmieniającą życie przemoc – która często prowadzi do śmierci. Stwierdziliśmy, że twórcy mają niezwykłe umiejętności otwierania nam oczu na mroczny, ponury świat, o którym niewiele wiedzieliśmy.” Nagroda ta daje możliwość ubiegania się o nominację do Oscara.
 • Srebrny Róg dla reżyserki filmu o wysokich walorach artystycznych trafił do Tunde Skovran za film “Kim nie jestem” (Rumunia, Kanada). “
 • Srebrny Róg dla reżyserki filmu o tematyce społecznej otrzymała Ella Glendining za film “Czy jest tam ktoś?” (Wielka Brytania). Ten film otrzymał także nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI).
 • Międzynarodowy konkurs dokumentów muzycznych DocFilmMusic zwyciężyła Agnieszka Iwańska za film “Ula”. Jury w składzie Leszek Dawid – przewodniczący (Polska), Jinsu Chun (Korea Południowa), Lucie Králová (Czechy) przyznało Złoty Hejnał: “za delikatnie utkaną, przejmującą historię styku miłości i muzyki, bezpretensjonalny i szczery portret jednej z najważniejszych wokalistek jazzowych – Urszuli Dudziak”. Wyróżnienie w konkursie otrzymała Paloma Zapata, autorka filmu “La Singla”, “za fascynującą podróż w poszukiwaniu zaginionego skarbu tańca flamenco”.
 • Wśród filmów krótkich, poza wspomnianą “Zimą”, Złote Lajkoniki otrzymali Mateusz Pietrak za film dokumentalny “Trzy opowiadania o Basi” “za przejmujący, ciepły ale daleki od sentymentów obraz lęku przed samotnością, która dotyka szczególnie najstarszych z nas” oraz Michał Toczek za film fabularny “Być kimś” ”za zabawną i czułą rozprawę z ikonami i mitami polskiej historii, której tak bardzo brakuje nam w dzisiejszym polskim kinie”. “Trzy opowiadania o Basi” zostały także uhonorowane nagrodą Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za montaż.
 • Najlepszym polskim pełnometrażowym filmem dokumentalnym okazały się “Twarze Agaty” w reżyserii Małgorzaty Kozery.
 • Wyróżnienie w konkursie otrzymał Paweł Hejbudzki za film “Wiraż”, uhonorowany również nagrodą pod patronatem Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych ufundowana przez Black Photon za najlepsze zdjęcia.

Rekomendacja Krakowskiego Festiwalu Filmowego do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii filmu dokumentalnego została wręczona za “Pieśni ziemi” w reżyserii Margreth Olin (Norwegia).

Film otrzymał także, po raz pierwszy przyznaną na Festiwalu nagrodę specjalną Samsung Excellence Line za wyjątkową jakość obrazu.

 • Nagroda im. Macieja Szumowskiego za szczególną wrażliwość na sprawy społeczne pod mecenatem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS trafiła do Dariusza Janiczaka za film “Kto ci będzie okna mył?” “za dyskretną, ale i intymną obserwację, umiejętne nawiązanie relacji z bohaterami oraz oddanie kamery w ich ręce, by poszerzyć nasze empatyczne spojrzenie na świat, który potrzebuje naszej uważnej obecności.”

Przez cały tydzień filmowych seansów widzowie oddawali głosy na swoje ulubione filmy. W wyniku plebiscytu jedną z najważniejszych festiwalowych nagród – Nagrodę Publiczności otrzymał film “Matczyzna” (reż. Alexander Mihalkovich, Hanna Badziaka).

Do 18 czerwca wszystkie filmy konkursowe z programu Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz specjalny cykl filmowy Domówka przygotowany przez Typowego Jędrzeja dostępne są online na platformie KFF VOD.

64. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach od 26 maja do 2 czerwca 2024 roku.

Nasi partnerzy


Top