Nagrody 15. Festiwalu OFF CAMERA

Mastercard OFF CAMERA w tym roku hucznie świętował swoje 15 urodziny. Festiwalowe statystyki to: 800 gości, 25 000 widzów i 270 dziennikarzy relacjonujących wydarzenia. Od tegorocznej edycji patronem głównej nagrody będzie Andrzej Wajda a pełna nazwa brzmi: Krakowska Nagroda Filmowa Andrzeja Wajdy.

Kilka dni przed zakończeniem festiwalu, w założonym przez Andrzeja Wajdę i Krystynę Zachwatowicz centrum Manggha celebrowano 20 lat Szkoły Wajdy. Z tej okazji przypomniano niezwykły wkład reżysera w rozwój edukacji kulturalnej a także jego pasję i konsekwencję we wspieraniu młodych talentów. Widzowie wzięli udział w specjalnym pokazie „Wesela” z udziałem Krystyny Zachwatowicz-Wajdy, podczas którego ogłoszono  nadanie nazwy głównej nagrody Festiwalu.

Gala finałowa, na której wręczono nagrody 15. Festiwalu OFF CAMERA odbyła się w sobotę 7 maja 2022 roku.

Krakowska Nagroda Filmowa Andrzeja Wajdy (i 25 000 dolarów) powędrowała do Marianne Blicher za „Miss Viborg”. W uzasadnieniu międzynarodowe jury napisało, że przyznaje nagrodę „za zafundowanie niesamowitej emocjonalnej podróży, którą odbywamy razem z wyjątkową główną bohaterką, jakiej z początku nie lubimy, ale koniec końców nie sposób jej nie pokochać. I ten proces zmienia nas wszystkich.”

 Pozostałe nagrody:

Zwycięzcą Nagrody FIPRESCI – przyznawanej przez Międzynarodową Federacją Krytyków Filmowych – został Guðmundur Arnar Guðmundsson, twórca filmu „Beautiful Beings”.

Nagroda dFlights w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych została przyznana twórcom filmu „Piosenki o Miłości”.

Nagrodę Publiczności otrzymał film „Sonata” Bartosza Blaschke. Grający w nim Michał Sikorski dostał Mastercard Rising Star dla najciekawszego debiutanta.

Nagrody Aktorskie trafiły do Magdaleny Żak i Adama Woronowicza.

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych wyróżniła Darię Maślonę za produkcję filmu „Ucieczka na srebrny glob”.

Nagroda KIPA trafiła do Marty Szarzyńskiej, producentki filmu „Piosenki o miłości”.

Laureaci konkursu #63 organizowanego z Muzeum Powstania Warszawskiego i Onet.pl. Pierwsze miejsce zajęła Zuzanna Woińska za film „Nadzieja”, drugie Małgorzata Miłek za „Lustro”, która stała się jednocześnie laureatka Nagrody Specjalnej Onet.pl, trzecie miejsce zajął Adam Marciniak za „Niezależnie od wszystkiego”. Filmy można oglądać na Onet.pl.

Krakowska publiczność była pierwszą w Europie, która zobaczyła najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej oraz Michała Englerta z Naomi Watts w roli głównej „Infinite Storm” pokazany na gali otwarcia tegorocznej edycji.

Jednym z najważniejszych wydarzeń specjalnych był także pokaz specjalny filmu „Fałszerstwo” Volkera Schlöndorffa w kinie Kijów, poprzedzony rozmową z Jerzym Skolimowskim.

W ramach popularnej sekcji Player Serialcon zorganizowano spotkania aktorami, twórcami serialowymi, z blogerami i podcasterami. Na wielkim ekranie widzowie obejrzeli premierowe odcinki seriali. Były także ukraińskie akcenty w programie, jak Konkurs Polskich Filmów Fabularnych z ukraińskimi napisami i pokaz specjalny filmu „Nosorożec” Olega Sencowa. Widzowie oglądali filmy w ramach sekcji „Amerykańscy niezależni” czy „Festiwalowe hity”.

Z okazji 20-lecia Szkoła Wajdy zaprosiła młodzież filmową na warsztaty i pokazy filmów. Swoje własne spotkanie zorganizowało także Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

W ceremonii zamknięcia festiwalu wzięli udział m.in. dyrektor PISF Radosław Śmigulski i prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski. Podczas uroczystego wieczoru przypomniano dokonania niedawno zmarłego Andrzeja Korzyńskiego, którego uhonorowano krótkim koncertem.  Katarzyna Figura zapowiedziała powstanie nowej nagrody, wręczanej od przyszłego roku – dla niezwykłej kobiety filmu.

 

Źródło: https://offcamera.pl/

Nasi partnerzy


Top