mat.prasowe

Laureaci 45. FPFF

Po raz pierwszy w historii Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni nagrodę dla najlepszego filmu – Złote Lwy – otrzymała pełnometrażowa animacja Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta”.
Festiwal, którego współorganizatorem jest PISF, odbywał się w całości online.

Laureatów Złotych i Srebrnych Lwów, a także nagród indywidualnych w Konkursie Głównym wskazało Jury w składzie: Lech Majewski (przewodniczący), Grażyna Błęcka-Kolska, Marcin Lenarczyk, Ryszard Lenczewski, Dorota Masłowska, Jan P. Matuszyński, Cezary Pazura i Klaudia Śmieja-Rostworowska.

Wielką Nagrodę „Złote Lwy” dla najlepszego filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta” otrzymali reżyser Mariusz Wilczyński oraz producentki: Ewa Puszczyńska i Agnieszka Ścibior.

Nagrodę „Srebrne Lwy” dla filmu „Sweat” otrzymali reżyser Magnus von Horn oraz producent Mariusz Włodarski.

Nagrodę „Złoty Pazur” w kategorii „Inne Spojrzenie” dla filmu „Magnezja” otrzymali reżyser Maciej Bochniak oraz producenci Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham

Nagrody indywidualne 45. FPFF: Magnus von Horn za reżyserię filmu „Sweat”; Piotr Domalewski za scenariusz do filmu „Jak najdalej stąd”; Jan Holoubek za debiut reżyserski za film „25 lat niewinności”; Michał Dymek za zdjęcia do filmu „Sweat”; Hania Rani za muzykę do filmu „Jak najdalej stąd”; Marek Warszewski za scenografię do filmu „Magnezja”; Franciszek Kozłowski za dźwięk w filmie „Zabij to i wyjedź z tego miasta”; Agnieszka Glińska za montaż filmu „Sweat”; Waldemar Pokromski i Agnieszka Hodowana za charakteryzację do filmu „Magnezja”; Dorota Roqueplo za kostiumy do filmu „Magnezja”; Aleksandra Konieczna za drugoplanową rolę kobiecą w filmie „Sweat”;  Tomasz Włosok za drugoplanową rolę męską w filmie „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”; Magdalena Koleśnik za główną rolę kobiecą w filmie „Sweat”; Piotr Trojan za główną rolę męską w filmie „25 lat niewinności”; Zofia Stafiej za debiut aktorski w filmie „Jak najdalej stąd”

Podczas gali zakończenia 45. FPFF ogłoszono również zwycięzców dwóch pozostałych konkursów filmowych. Nagrodę za najlepszy film w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych otrzymał reżyser Dawid Nickel za film „Ostatni Komers”.  Nagrodę im. Lucjana Bokińca dla Najlepszego Filmu w Konkursie Filmów Krótkometrażowych otrzymała reżyserka Olga Bołądź za film „Alicja i żabka”. Przyznano również Nagrodę Specjalną  dla filmu „Równonoc”, reż. Daria Kasperek, a także Wyróżnienie dla filmu „Dalej jest dzień”, reż. Damian Kocur.
„Platynowe Lwy”, nagrodę za całokształt twórczości, odebrali reżyserzy Andrzej Barański i Feliks Falk.

45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbywał się online w dniach 8-12 grudnia 2020 roku

źródło: www.festiwalgdynia.pl; PISF

Nasi partnerzy


Top