fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER/EAST NEWS/radiozet.pl

Agnieszka Holland została nowym prezydentem Europejskiej Akademii Filmowej

Polska reżyserka, która zastąpi Wima Wendersa, przewodzącego Akademii od 1996 roku,  jest pierwszą kobietą na tym stanowisku w historii organizacji.

EFA, początkowo działająca  jako Europejskie Stowarzyszenie Filmowe, została założona oficjalnie w 1988 roku przez sławnego szwedzkiego reżysera i scenarzystę Ingmara Bergmana i 40 europejskich reżyserów, by promować europejską kinematografię. Najbardziej prestiżowym i znanym wydarzeniem jest Europejska Nagroda Filmowa.

Ta międzynarodowa organizacja zrzesza ponad 3,8 tysiąca członków.

Agnieszka Holland była przewodniczącą zarządu EFA od 2014 do 2019 roku, a obowiązki prezydenta Akademii przejmuje od niemieckiego reżysera Wima Wendersa, który przewodził organizacji od 1996 roku. „Czas jest trudny i aby ocalić twórczą moc kina niezależnego i zaangażowanie naszej widowni, musimy wykorzystać całe nasze doświadczenie i wyobraźnię” – mówi reżyserka.

Agnieszka Holland ma w swoim dorobku ponad 40 filmów i seriali. Obrazy „Gorzkie żniwa”, „Europa, Europa” i „W ciemności” były nominowane do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. O oscarową nominację będzie walczył też jej najnowszy czesko-słowacko-polsko-irlandzki film – „Szarlatan” (jako kandydat Czech), który jest współfinansowany przez PISF.

Za jego reżyserię Holland ma także szansę na Europejską Nagrodę Filmową. O statuetkę rywalizuje m.in. z Janem Komasą, który został wyróżniony za „Boże Ciało”. Tegoroczna ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 12 grudnia br.

 

źródło: PISF, radiozet.pl; https://www.europeanfilmacademy.org/

Nasi partnerzy


Top