fot. Leszek Zych/Polityka

Laureaci 30. Paszportów „Polityki”

Wśród nagrodzonych znaleźli się, między innymi Jan Holoubek, Jakub Skrzywanek, Anna i Jakub Górniccy. Nagrody specjalne – Kreatora – Kultury otrzymali Dorota Masłowska, Wilhelm Sasnal i Ryszard Poznakowski.

Wszyscy nagrodzeni Paszportami „Polityki”:

  • Kategoria Film – Paszport „Polityki” – Jan Holoubek (reżyser) za „niejednoznacznie naszkicowanych bohaterów w wyrazistym krajobrazie społecznym i politycznym, za bezgraniczną empatię, uczciwość i szczerość, a także za przypomnienie, że w ludziach więcej rzeczy zasługuje na podziw niż na pogardę”.
  • Kategoria Teatr – Paszport „Polityki” – Jakub Skrzywanek (reżyser i dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie) za „spektakle ważne, odważne i nieoczywiste, dyktowane podobnie jak cała działalność laureata w środowisku artystycznym i kierowanie teatrem, troską o jakość i przyszłość naszego społeczeństwa”.
  • Kategoria Kultura Cyfrowa – Paszport „Polityki” – Anna i Jakub Górnicy (Outriders, twórcy projektu „Jeden dzień w…”) za „umiejętne połączenie tradycyjnego dziennikarstwa wysokiej próby z najnowszymi rozwiązaniami technicznymi cyfrowych mediów, by w oryginalny sposób opowiadać o współczesnym świecie i dramatycznych wydarzeniach, jak wojna na Ukrainie”.
  • Kategoria Sztuki Wizualne – Paszport „Polityki” – Agata Słowak (malarka, artystka sztuk wizualnych) za „odważne podejmowanie w malarstwie tematyki kobiecej, której nadaje osobisty i pełen emocjonalnego zaangażowania wyraz, za opowiadanie o teraźniejszości i o sobie za pomocą oryginalnie wykorzystanych wzorców dawnego malarstwa”.
  • Kategoria Literatura – Paszport „Polityki” – Grzegorz Piątek (autor książki „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939”) za „znakomitą opowieść o mieście, która stawia pytanie o modernizację, za przekonującą dekonstrukcję mitu +miasta z morza i marzeń+ oraz całego polskiego międzywojnia”.
  • Kategoria Muzyka Poważna – Paszport „Polityki” – Anna Sułkowska-Migoń (dyrygentka) za „ogromną muzykalność, wrażliwość i nieprzeciętną radość tworzenia sztuki, za konsekwentną pracę nad sobą, która doprowadziła w zeszłym roku do międzynarodowych sukcesów, ze zwycięstwem w paryskim konkursie La Maestra na czele”.
  • Kategoria Muzyka Popularna – Paszport „Polityki” – Przemysław Jankowiak (muzyk i producent muzyczny 1988)za „otwartość stylistyczną, za umiejętność pracy z różnymi artystkami i artystami oraz za twórcze inspirowanie się różnymi nurtami, za rozwój własnego muzycznego języka i przenoszenie go w swoich produkcjach z undergroundu do mainstreamu”.

Laureatami nagrody specjalnej – tytułu Kreatora Kultury – zostali pisarka Dorota Masłowska, malarz Wilhelm Sasnal oraz muzyk Ryszard Poznakowski.

Paszporty „Polityki” przyznawane są młodym twórcom, którzy „w szczególny i niestandardowy sposób przyczyniają się do krzewienia kultury polskiej w kraju i na świecie”.

Nagrody wręczane są od 1993 r. w kategoriach: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, a także – od 2016 r. – w kategorii kultura cyfrowa.

 

Źródło: www.polityka.pl

 

Nasi partnerzy


Top