Krakowski Festiwal Filmowy wraca do kin… w lipcu

W krakowskich kinach studyjnych rusza przegląd najlepszych polskich filmów dokumentalnych.

6 najciekawszych polskich filmów dokumentalnych trafi na ekrany 7 krakowskich kin studyjnych za sprawą Krakowskiej Fundacji Filmowej, która rozpoczyna współfinansowany ze środków Miasta Krakowa projekt będący odpowiedzią na potrzeby widzów i twórców spragnionych kinowej atmosfery. Zobaczymy m.in. laureata polskiego Oscara “Wieloryba z Lorino” oraz ulubieńca publiczności tegorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego – “Polański, Horowitz. Hometown”. Doskonała okazja by nadrobić festiwalowe zaległości!

“Polskie filmy dokumentalne rzadko trafiają do szerokiej dystrybucji.” – tłumaczy Barbara Orlicz-Szczypuła, Prezeska Krakowskiej Fundacji Filmowej – “Ten projekt jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom krakowskich kinomanów, a zarazem przedłużeniem festiwalowej współpracy z krakowskimi kinami studyjnymi, w których od wielu lat mają miejsce pokazy Krakowskiego Festiwalu Filmowego.”

Seanse w ramach przeglądu odbywać się będą w jednym tygodniu miesiąca, przez pół roku, od lipca do grudnia 2021.

Każdy z 6 wybranych tytułów, creme de la creme festiwalu, trafi w danym tygodniu do wszystkich krakowskich kin studyjnych: Kina Pod Baranami, Agrafki, Kiki, Paradoxu, Kijowa, Mikro i Sfinksa – przechodząc dzień po dniu, z ekranu na ekran. W ten sposób, podczas tygodnia z dokumentem widzowie różnych części miasta będą mogli obcować z najciekawszymi polskimi dokumentami i nadrobić festiwalowe zaległości. Pierwszemu pokazowi każdego z 6 tytułów towarzyszyć będzie spotkanie publiczności z twórcami lub bohaterami, lub też dyskusja wokół filmu prowadzona przez filmoznawców i ekspertów wybranych dziedzin, którzy pozwolą głębiej zanurzyć się w temat filmu.

“Do programu przeglądu wybraliśmy 6 filmów, które cieszyły się największą popularnością wśród widzów Krakowskiego Festiwalu Filmowego, a także te, które zostały docenione przez jury.” – uzasadnia Krzysztof Gierat, dyrektor festiwalu. – “W zestawieniu znajdą się zarówno różnorodne filmowe portrety znanych i mniej znanych bohaterów, a także opowieści o nierozerwalnej więzi człowieka z naturą.”

Przegląd zainauguruje wyjątkowy pokaz słynnego “Wieloryba z Lorino” Macieja Cuskego, niekwestionowanego zwycięzcy zeszłorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego, a także zdobywcy polskiego Oscara – Orła 2021 za najlepszy polski film dokumentalny. Jubileuszowy festiwal odbył się w całości online i film nie miał dotąd ani jednego kinowego pokazu w Krakowie! Seans z udziałem twórców odbędzie się 22 lipca na największej sali kina Kijów. W kolejnych dniach (do 27 lipca) film będzie można zobaczyć w pozostałych krakowskich kinach.

W sierpniu (12-17.08) będzie można zobaczyć dokument “Polański, Horowitz. Hometown” Anny Kokoszki-Romer i Mateusza Kudły, który otrzymał tegoroczną nagrodę publiczności na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

We wrześniu (9-15.09) na widzów będzie czekał “Antybohater” Michała Kaweckiego, jeden z dwóch polskich filmów, który prezentowany był w prestiżowym międzynarodowym konkursie dokumentalnym KFF. “Krafftówna w krainie czarów” Macieja Kowalewskiego i Piotr Konstantinowa to magiczna opowieść o barwnym życiu jednej z najwybitniejszych polskich aktorek. Ten dokument zobaczymy w październiku (14-20.10).

Na przekór jesiennej aurze między 18 a 24 listopada widzowie będą mieli okazję zanurzyć się w letnich krajobrazach filmu “Nature is my Homeland” Marka Gajczaka, który został w tym roku laureatem nagrody im. Macieja Szumowskiego ufundowanej przez MEDICINE za wyjątkową wrażliwość na sprawy społeczne.

Przegląd zamknie w grudniu (16-21.12) film “@miriamfrompoland” Piotra Szczepańskiego – imponująca obserwacyjną wirtuozerią opowieść o rodzinie – tradycyjnej, choć nietypowej i związanej z Krakowem.

Na seanse filmowe obowiązuje specjalna cena biletów: 10 zł. Wszystkie pokazy będą odbywały się z zachowaniem najwyższych procedur bezpieczeństwa i zasad związanych z rozprzestrzenianiem się COVID-19.

Harmonogram seansów:

Lipiec (22-27.07) „Wieloryb z Lorino” reż. Maciej Cuske

Sierpień (12-17.08) “Polański, Horowitz. Hometown” reż. Anna Kokoszka-Romer i Mateusz Kudła

Wrzesień (9-15.09) “Antybohater” reż. Michał Kawecki

Październik (14-20.10) “Krafftówna w krainie czarów” reż. Maciej Kowalewski i Piotr Konstantinow

Listopad (18-24.11) “Nature is my Homeland” reż. Marek Gajczak

Grudzień (16-21.12) “@miriamfrompoland” reż. Piotr Szczepański

źródło: informacja prasowa

Nasi partnerzy


Top