Konkurs PIK-owy Laur. Laureaci tegorocznej 11. edycji

Członkowie Polkiej Izby Książki już od 14 lat nagradzają dziennikarzy za promowanie czytelnictwa w mediach i utrwalanie nawyków czytelniczych, a także uświadomienie potrzeby codziennej informacji o ważnych zjawiskach literackich i wydawniczych. Konkurs PIK-owy Laur to jedyna nagroda dla dziennikarzy, która docenia ten fakt oraz stymuluje swoimi zasadami jakość działań na tym ważnym polu.

Nagrodą wyróżnia się dziennikarzy, którzy prezentują literaturę, czytelnictwo oraz wiedzę o książce i czytaniu w sposób rzetelny, ciekawy i innowacyjny, dbając, by tematy dotyczące życia literackiego były obecne w mediach. Rozpatrywane są publikacje z prasy, programy radiowe, telewizyjne, portale internetowe oraz akcje społeczne, które w nietuzinkowy sposób wpływają na wzrost zainteresowania dobrem kultury, jakim są książki.

Tę różnorodność odzwierciedlają trzy kategorie, w których przyznawane są nagrody„Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach drukowanych” ,  „Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach audiowizualnych” i „Najciekawsza prezentacja książki i promocja czytania w internecie”.

W ramach konkursu przewidziana jest ponadto Nagroda Specjalna, jako wyróżnienie za szczególną działalność na rzecz promocji czytelnictwa.

Spośród zebranych kandydatur wyłanianych jest po trzech nominowanych w każdej kategorii, którzy podawani są do publicznej wiadomości. Zgłoszenia konkursowe ocenia Jury składające się z osobistości i ekspertów świata kultury i nauki, którzy spośród nominowanych wybierają po jednym laureacie w każdej kategorii. Dotychczas w pracach Jury wzięli udział między innymi: prof. Jerzy Bralczyk (językoznawca), prof. Janusz Fogler (prezes Stowarzyszenia ZAiKS), dr Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej), prof. Anna Nasiłowska (krytyk literacki), dr Adam Pomorski (prezes Polskiego PEN Clubu) czy też prof. Maria Poprzęcka (historyk sztuki).

Zwieńczeniem konkursu jest uroczystość wręczenia nagród w czasie Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.

25 października br, w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, podczas uroczystej gali, poznaliśmy laureatów 11. edycji konkursu PIK-owy Laur!

Poniżej lista zwycięzców w trzech kategoriach konkursowych:

  • Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach drukowanych:

 ZESZYTY LITERACKIE

  • Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach audiowizualnych i elektronicznych

Program XIĘGARNIA TVN24

  • Najciekawsza prezentacja książki i czytania w internecie

Blog Bernardetty Darskiej

W gronie nominowanych do PIK-owego Lauru znaleźli się: Tadeusz Lewandowski, Monika Ochędowska oraz Zeszyty Literackie – w kategorii Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach drukowanych; „Piątka z literatury” RMF CLassic, „Radiowy Klub Książki” Radio Kraków oraz program Xięgarnia, nadawany na antenie TVN 24 – w kategorii Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach audiowizualnych i elektronicznych; Nowości Książkowe (blog Bernadetty Darskiej), Granice.pl (internetowy portal czytelniczy) oraz Śląscy Blogerzy Książkowi.

Relacja z tegorocznej gali dostępna jest: tutaj

 

Źródło: http://pik.org.pl/pages/35/konkurs-pik-owy-laur ;  http://pik.org.pl/komunikaty/782/laureaci-11-edycji-konkursu-pik-owy-laur

Nasi partnerzy


Top