Jest zgoda na uruchamianie kin, teatrów i filharmonii od 6 czerwca

Taką informację przekazał minister kultury prof. Piotr Gliński podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim

Uruchamianie kin, teatrów, filharmonii to kolejny etap odmrażania polskiej gospodarki. Decyzja o przeprowadzaniu wydarzeń filmowych należy do organizatorów imprez, wypełnienie pojemności widowni nie może przekroczyć 50 procent, a publiczność ma obowiązek noszenia maseczek. Będą mogły także odbywać się plenerowe wydarzenia artystyczne, do 150 osób.

Oficjalny komunikat MKiDN:

Od 6 czerwca wprowadzamy możliwość odmrożenia funkcjonowania kin, teatrów, filharmonii, audytoriów w domach kultury i cyrków pod 3. warunkami: to nie jest obowiązek – to możliwość; wypełniamy pojemność widowni do 50% tak, by kontakt był rozluźniony oraz nosimy maseczki – powiedział dziś wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim

– To nie jest obowiązek, ale możliwość dla właścicieli, organizatorów tych jednostek. Oni mogą podejmować decyzje o tym, żeby te kina czy teatry ruszyły. Jest bardzo różna opinia na ten temat. Jedni chcą jak najszybciej się otwierać, inni potrzebują czasu. W teatrach sezon kończy się mniej więcej w czerwcu, więc nie wszyscy chcą zaczynać czy kończyć ten sezon przerwany przez epidemię. Podobnie jeżeli chodzi o kina – te wielkie premiery muszą być odpowiednio przygotowane, ale mniejsze kina czy organizatorzy różnych imprez filmowych chcieliby jak najszybciej przejść do działania – podkreślił minister kultury.

– Wypełniamy pojemność widowni do 50 proc., tak żeby jednak ten kontakt był rozluźniony, żeby zachować wymogi sanitarne, oraz nosimy maseczki (…). Niestety, nie możemy w tej chwili określić daty, tak jak powiedział pan premier, pełnego odmrożenia i funkcjonowania tak, jakby tej epidemii nie było. My wciąż wypłaszczamy przecież krzywą – powiedział prof. Piotr Gliński.

W związku z odmrożeniem od 30 maja możliwości zgromadzeń do 150 osób przy zachowaniu rygorów sanitarnych, od tego momentu będą mogły także być organizowane koncerty plenerowe.

Minister kultury podziękował także wszystkim polskim artystom i ludziom kultury, „którzy tak sprawnie przeszli do sieci w momencie, kiedy nie mogli funkcjonować na żywo i dostarczali nam treści kulturowe w sposób zintensyfikowany i bardzo ciekawy poprzez internet, media elektroniczne”.

źródło: PISF

Nasi partnerzy


Top