Janusz Kamiński i film „Sukienka” nominowani do Oscarów

Krótkometrażowa produkcja Tadeusza Łysiaka współfinansowana przez PISF otrzymała nominację do Oscarów w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Aktorski. Szansę na statuetkę ma również Janusz Kamiński, nominowany za zdjęcia do filmu „West Side Story”.

Laureatów Oscarów poznamy 27 marca. 94. gala wręczenia nagród, przyznawanych przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej, odbędzie się w hollywoodzkim Dolby Theatre.

Współfinansowany przez PISF film „Sukienka” Tadeusza Łysiaka otrzymał nominację do Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Aktorski. Szansę na Oscara ma również polski operator Janusz Kamiński za zdjęcia do filmu

Film „Sukienka” od czasu swojej premiery na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym jest otrzymał nagrody i wyróżnienia takie jak: Best Narrative Short Award na Atlanta Film Festival, Director’s Choice Award na Thomas Edison Film Festival czy Best Student Film na Sao Paulo Film Festival, statuetka dla najlepszego studenckiego filmu krótkometrażowego IN THE PALACE Short Film Festival, nagroda w konkursie Let’s Include podczas Bengaluru International Short Film Festival w Indiach, a także Rhode Island International Film Festival w kategorii Najlepsza Aktorka za główną rolę Anny Dzieduszyckiej.

Film był również w oficjalnej selekcji międzynarodowych festiwali w Brukseli, Karlowych Warach, Odense, Clermont-Ferrand czy Moskwie, a także polskich: Kameralne Lato w Radomiu oraz Młodzi i Film w Koszalinie.

„Sukienka” opowiada historię pracującej w przydrożnym motelu Julii, której życie zmienia się, gdy poznaje przystojnego kierowcę ciężarówki. Długo skrywane przez kobietę pragnienia dają o sobie znać. Ale nie jest to tylko historia kobiety spotykającej mężczyznę. Julia jest fizycznie odmienna od otaczającego ją społeczeństwa, jest niskorosła, przez co w swoim życiu doświadczyła wielu przykrości. To wbrew pozorom uniwersalna opowieść o tęsknocie bez względu na dzielące nas bariery i różnice.

W rolach głównych wystąpili: Anna Dzieduszycka, Dorota Pomykała, Szymon Piotr Warszawski, a także Andrzej Glazer i Lea Oleksiak. Tadeusz Łysiak jest także autorem scenariusza.

Nominacja do Oscara za najlepsze zdjęcia do filmu Stevena Spielberga „West Side Story” to dla Janusza Kamińskiego,  szansa na trzecią w karierze statuetkę Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Wcześniej zdobył ją za filmy: „Lista Schindlera” i „Szeregowiec Ryan”, również w reżyserii Stevena Spielberga.

Janusz Kamiński, polski operator pracujący od lat w Hollywood, był jeszcze czterokrotnie nominowany do Oscara za zdjęcia do filmów: „Amistad”, „Motyl i skafander”, „Czas wojny” oraz „Lincoln”. Jest także laureatem nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA) i Brytyjskiego Stowarzyszenia Operatorów (obie za „Listę Schindlera”).

 

źródło: PISF, SFP, PAP

 

Nasi partnerzy


Top