IWP reaguje na deklarację Googla

Stanowisko IWP wobec deklaracji Google o zamiarze nierespektowania dyrektywy ws. prawa autorskiego

Izba Wydawców Prasy podziela wzburzenie swojej siostrzanej francuskiej organizacji „Alliance de la presse”, wywołane zapowiedzią Google o zamiarze obejścia prawa pokrewnego dla wydawców prasy, które Francja zaimplementowała do swojego porządku prawnego zgodnie z dyrektywą UE 2019/790 w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym.

Przedwczoraj (25 września) Google oświadczył, iż nie będzie płacił wydawcom za wykorzystywanie materiałów prasowych zgodnie z przyjętym we Francji rozwiązaniem, które wejdzie w życie pod koniec października.

Jest to kolejny dowód na to, iż Google – amerykański gigant technologiczny – nadużywa swojej monopolistycznej pozycji, tym razem chcąc wymusić na francuskich wydawcach zrzeczenia się przysługującego im prawa, pod groźbą usunięcia materiałów prasowych ze wszystkich swoich serwisów. Google zamierza zatem po raz kolejny – obejść europejską i francuską legislację, ograniczając równocześnie dostęp do informacji i wolność wypowiedzi. Jest to także wyraźny dowód na to, iż dla amerykańskiego koncernu twórcy i użytkownicy internetu są mniej istotni od mechanizmów dochodowych.

Jesteśmy przekonani, iż jedynym sposobem obrony i ochrony należnych wydawcom prasy praw, jest ścisła współpraca wydawców na poziomie Europy, do czego jako Izba Wydawców Prasy będziemy dążyć.

Izba Wydawców Prasy

Nasi partnerzy


Top