Forum-Kreatywnosci-SKP_Marcin-Kosz_CRPK.jpg

Forum Kreatywności SKP: Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych. Prezentacja

Forum Kreatywności Stowarzyszenia Kreatywna Polska to (planowany) przez Stowarzyszenie cykl spotkań służących wymianie doświadczeń i informacji o sektorach kultury i kreatywnych w Polsce.

Pierwsze Forum Kreatywności SKP miało tytuł – „Finansowanie sektorów kultury i kreatywnych w Polsce. Szanse i zagrożenia.” Odbyło się 24 października w Kinie Kultura.

Pierwszy panel rozpoczęła prezentacja Marcina Kosza, kierownika działu Programów Grantowych w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych (CRPK). To jest stosunkowo nowa instytucja powołana przez Ministra Kultury i jest to instytucja, która objęła nadzór i przejęła prowadzenie programu Rozwój Sektorów Kreatywnych, który jest flagowym instrumentem wsparcia branż kreatywnych. Dzięki wsparciu z tego programu, mogło odbyć się  Forum Kreatywności Stowarzyszenia Kreatywna Polska.

Jak powiedział Marcin Kosz: Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych (CRPK) łączy innowacyjne działania i skupia się na wsparciu polskich przemysłów kreatywnych, w tym „gamedevu”, filmu, muzyki. Jedną z form wsparcia, która jest w CRPK, to są projekty grantowe, niedługo CRPK rusza z nowym naborem na zadania dofinansowane na rok 2024. Pierwszym z takich projektów grantowych jest Rozwój Sektorów Kreatywnych. Program skierowany jest do wszystkich sektorów i jest w nim głównie pięć obszarów: działania edukacyjne, wsparcie eksportu, projekty badawcze, prototypowanie i rozwój produktu, artystyczne wideoklipy. Pula środków przeznaczonych na  ten program to jest osiem milionów złotych. W 2023 roku program cieszył się dużym zainteresowaniem. Liczymy, że nadal tak będzie, zwłaszcza, że staramy się wesprzeć każdy z sektorów, który tutaj w Polsce się znajduje. Przykład podany dofinansowania przez CRPK-a to wideoklip do filmu „Chłopi”, więc rozstrzał dofinansowania jest naprawdę spory. Drugim projektem grantowym jest Program Wsparcia Gier Wideo, gdzie dofinansowane jest tworzenie prototypów kulturowych gier wideo. Jeśli chodzi o ten program także jest duże zainteresowanie. 

Marcin Kosz powiedział, że niedługo CRPK rusza z nowym naborem i będą to dwie kwoty: na Rozwój Sektorów Kreatywnych jest do zdobycia osiem milionów złotych, a na Program Wsparcia Gier Wideo, pięć milionów złotych. Jeśli chodzi o dotacje dla poszczególnego beneficjenta, można wnioskować o kwoty od 20 do 400 tysięcy złotych. Marcin Kosz zachęcił również do śledzenia kanałów informacyjnych gdzie będzie ogłoszony regulamin i będą podawane wszystkie niezbędne informacje

Prezentacja Marcina Kosza z Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych poniżej:

źródło: SKP, Forum Kreatywności, https://www.youtube.com/@StowarzyszenieKreatywnaPolska

 

 

Nasi partnerzy


Top