mat. pras.

Dwa Oskary dla „Strefy interesów”

„Strefa interesów” Jonathana Glazera zdobyła dwa Oskary podczas 96. Gali Oscarowej w kategoriach: Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy oraz Najlepszy Dźwięk. Polską producentką obrazu jest Ewa Puszczyńska (Extreme Emotions), a koproducentem Bartek Raiński. Film, współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej był w całości nakręcony w Polsce i z udziałem ponad 110 polskich twórców.

„Strefa interesów”  Jonathana Glazera to wstrząsająca historia, skupiająca się na rodzinnym życiu komendanta obozu Auschwitz-Birkenau, Rudolfa Hössa. Opowieść, bazująca na powieści Martina Amisa z 2014 roku, określana jest jako „idylla w cieniu krematoriów”, która unaocznia jak łatwo potrafimy przymknąć oko na ludzkie cierpienie. Film chwalony jest przez krytyków przede wszystkim właśnie za piorunujący sposób, w jaki ten przekaz zostaje zilustrowany na ekranie. W wielu recenzjach podkreślano wirtuozerię zdjęć Łukasza Żala, który w ascetyczny sposób potrafił przekazać ogrom informacji i emocji oraz wybitną pracę ekipy odpowiedzialnej za dźwięk.

Film zadebiutował w 19 maja 2023 roku podczas festiwalu filmowego w Cannes, skąd wrócił z nagrodą Grand Prix oraz wyróżnieniem od Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI. Od tamtej pory otrzymał także trzy nagrody BAFTA, dwie nagrody EDA od Alliance of Women Film Journalist, Europejską Nagrodę Filmową, Satelitę, nagrodę specjalną festiwalu EnergaCamerimage oraz szereg innych wyróżnień od lokalnych gremiów krytyki filmowej. Teraz Oscary wieńczą tryumfalny pochód filmu Jonathana Glazera.

Obraz do polskich kin w piątek 8 marca wprowadził Gutek Film.

źródło: PISF

Nasi partnerzy


Top