Używaj zdjęć legalnie

Każde zdjęcie opublikowane w Internecie ma autora. To czyjaś twórczość, czyjeś dzieło, czyjaś praca – nie korzystaj z niej jakby była twoja. Zdjęcie nie jest podpisane? Nie szkodzi, nie zakładaj, że zostało przeznaczone do dowolnego używania go przez wszystkich użytkowników sieci.

Jeżeli chcesz użyć obcej fotografii zawsze sprawdzaj czy dane zdjęcie zostało udostępnione na zasadzie wolnej licencji np. licencji Creative Commons (CC). Jeśli nie ma ono tego oznaczenia co do zasady będzie chronione prawem. Szanuj pracę fotografów i fotoreporterów – to oni zatrzymują świat w swoich kadrach, to dzięki nim Internet jest bardziej kolorowy i atrakcyjny.

Nigdy nie przerabiaj zdjęć bez zezwolenia. Bądź w porządku wobec autorów.

Możesz legalnie – także za darmo – korzystać z banków zdjęć. Serwisy fotograficzne działają podobnie do internetowych serwisów prasowych – część proponowanej treści jest dostępna bezpłatnie, część płatnie. Do niekomercyjnego użytku niekiedy pobierzesz fotografie bez ponoszenia kosztów finansowych („opłatą” najczęściej będzie link do serwisu umieszczony pod zdjęciem). Jeśli chcesz zarabiać wykorzystując zdjęcia do ilustracji swoich prac możesz kupić pojedyncze zdjęcia w wysokiej rozdzielczości.

Nie bój się korzystać z usług agencji fotograficznych lub zawodowych fotografów. Specjaliści pomogą Ci wynaleźć zdjęcie dokładnie dopasowane do poszukiwanego przez Ciebie tematu.

Jeśli fotografowie umożliwiają korzystanie ze swoich zdjęć w sieci za darmo wspieraj ich, klikaj polubienia, pisz komentarze. Pomożesz im wyrobić sobie nazwisko i w przyszłości będą mogli utrzymać się ze swojej sztuki.

Zamiast kopiować prace innych bądź dumny z własnych osiągnięć, sam rób zdjęcia i promuj swoje umiejętności.

Trzymaj się wartości fair play. Nie rozpowszechniaj zdjęć, które nie są twoją własnością lub nie uzyskałeś na to zgody twórcy. Pamiętaj, że szacunek dla cudzej własności intelektualnej sprzyja upowszechnianiu wiedzy i uczciwemu wynagrodzeniu twórców, wydawców prasy i serwisów internetowych.

(=) JAWI, Kreatywnapolska.pl 2013
Tekst udostępniony na licencji CC BY 3.0 PL

Nasi partnerzy


Top