9. Forum Prawa Autorskiego

26 marca w kinie „Stolica-Iluzjon” odbyło się 9. Forum Prawa Autorskiego, organizowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyło się 26 marca w warszawskim kinie „Stolica-Iluzjon”. Forum Prawa Autorskiego jest stałą platformą dyskusji o zagadnieniach związanych regulacją prawa autorskiego, w tym o kierunkach zmian legislacyjnych, wynikających z implementacji przepisów unijnych i orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE oraz o roboczych propozycjach nowelizacji wymagających pogłębionej konsultacji i wymiany stanowisk.

Głównym tematem debaty było funkcjonowanie organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi.

W forum uczestniczyli przedstawiciele licznych organizacji, stowarzyszeń zrzeszających twórców i producentów kultury, przedstawiciele OZZ, a także niektórzy przedstawiciele tzw. użytkowników praw, czyli firm korzystających z dzieł, m.in. platform internetowych i producentów urządzeń do kopiowania i odtwarzania dzieł.

W forum uczestniczyli przedstawiciele organizacji takich jak SAiW Copyright Polska, Izba Wydawców Prasy, SDiW Repropol, stowarzyszenia zrzeszające twórców, a także przedstawiciele firm korzystających z dzieł, m.in. platformy internetowe i producenci oraz dystrybutorzy urządzeń do kopiowania i odtwarzania dzieł.

Środowisko wydawców prasy i dziennikarzy reprezentowali przedstawiciele Izby Wydawców Prasy oraz SDiW Repropol.

Stowarzyszenie Kreatywna Polska reprezentował Jan Młotkowski.

Z ramienia ZASP-u w spotkaniu uczestniczyli: Prezes ZASP Jacek Milczanowski, Dyrektor Generalny ZASP Andrzej Gajewski oraz doradca prawny ZASP adw. Grzegorz Rybicki.

Polską Izbę Książki reprezentowali wiceprezes Grzegorz Majerowicz oraz dyrektorka generalna Małgorzata Kanownik. 

Stowarzyszenie Filmowców Polskich reprezentowali dyrektor SFP ZAPA Dominik Skoczek oraz zastępczyni dyrektora Sylwia Biaduń.

Jednym z głównych temaStowarzyszenie Filmowców Polskich reprezentowali dyrektor SFP ZAPA Dominik Skoczek oraz zastępczyni dyrektora Sylwia Biaduń.tów poruszanych przez twórców i producentów kultury była kwestia należnych twórcom i wydawcom opłat reprograficznych, w kontekście tzw. listy czystych nośników. Wskazywano na konieczność pilnej aktualizacji wykazu urządzeń służących do kopiowania i przechowywania utworów, szczególnie dopisanie do niej najpowszechniej od dawna do tego używanych smartfonów i laptopów. Urządzenia te są na podobnych listach w większości krajów europejskich, tymczasem w Polsce od kilkunastu lat objęcie ich opłatami reprograficznymi blokowane jest skutecznie przez lobby producentów urządzeń i – niestety – kolejne rządy RP nie rozwiązują tej kwestii. W zgodnej opinii twórców, wydawców i reprezentujących ich organizacji szkodzi to polskiej kulturze.

źródło: MKiDN i inne.

Nasi partnerzy


Top