fot. K. Wellman

Odszedł Franciszek Pieczka

W wieku 94 lat zmarł Franciszek Pieczka – wyjątkowy Człowiek i wybitny aktor, odznaczony najwyższym polskim odznaczeniem państwowym, Orderem Orła Białego. Franciszek Pieczka największą popularność zyskał grając Gustlika w serialu „Czterej pancerni i pies”. Łącznie zagrał w ponad stu produkcjach, takich jak: „Wesele”, „Austeria”, „Ziemia obiecana”, „Potop”, „Konopielka” czy „Quo vadis”. W ostatnich latach grał też w kultowym serialu „Ranczo”.

Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 roku w  Godowie. W 1954 roku ukończył PWST w Warszawie. Jego debiut sceniczny to Teatr Dolnośląski w Jeleniej Górze. W latach 1955–1964 występował w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie. Od 1974 do 2015 był częścią zespołu Teatru Powszechnego w Warszawie.

W 2011 został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej. W 2015 roku został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orła za Osiągnięcia Życia. W 2017 roku został odznaczony najwyższym polskim odznaczeniem państwowym, Orderem Orła Białego.

Franciszek Pieczka był niezwykle skromnym człowiekiem, o niezwykłej charyzmie. Jego motto życiowe brzmiało: „Najważniejsze to godnie przeżyć życie, a po drodze nikogo nie krzywdzić.”

Franciszek Pieczka był wieloletnim członkiem ZASP-u i Ambasadorem Domu Artystów Weteranów w Skolimowie. Od 2008 roku był również Honorowym Obywatelem miasta Godów, miejsca jego urodzenia.

Uroczystości pogrzebowe Franciszka Pieczki odbędą się w czwartek tj. 29.09.2022r. o godz. 12.00 w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie Falenicy. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy. Aktor spocznie obok swojej ukochanej żony.

 

Źródło: ZASP, PAP

Nasi partnerzy


Top