Zwycięzcy 28. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCamerimage

Złotą Żabę otrzymał Joshua James Richards („Nomaland”).  W Konkursie Polskim zwyciężył film „Zieja” Roberta Glińskiego ze zdjęciami Witolda Płóciennika. Konkurs Debiutów Reżyserskich wygrał Jan Holoubek za „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”.

Tegoroczna edycja festiwalu odbyła się w formule online i, z powodów licencyjnych, nie zaprezentowano wszystkich filmów.

Zwycięski „Nomadland”, który wcześniej triumfował w Wenecji oraz Toronto, na EnergaCamerimage otrzymał też nagrodę Międzynarodowego Jury Krytyków FIPRESCI. Z kolei Srebrną Żabę otrzymał Rauno Ronkainen za zdjęcia do filmu „Helene”, a Brązowa Żaba przypadła Nicolaj Brüel za „Pinokia”.

W Konkursie Filmów Polskich oprócz nagrody głównej przyznano też dwa wyróżnienia dla autorów zdjęć do filmów „Supernova” (Michał Dymek) i „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” (Bartłomiej Kaczmarek).

Złotą Kijankę w Konkursie Etiud Studenckich otrzymał film „A Rodeo Film” (zdj. Erin G. Wesley, reż. Darius D. Dawson) z American Film Institute Conservatory, a Srebrną Kijankę – „Stratum Deep” (zdj. Nathalie Pitters, reż. Lian Meng Rose) z National Film and Television School (NFTS).

Brązową Kijankę otrzymała zaś polska „Sukienka” ze zdjęciami Konrada Blocha i w reżyserii Tadeusza Łysiaka z Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Konkurs Długometrażowych Filmów Dokumentalnych wygrał „Wieloryb z Lorino” ze zdjęciami Piotra Bernasia i w reżyserii Macieja Cuske. Złotą Żabę za najlepszy dokument fabularyzowany otrzymał obraz „499” (zdj. Alejandro Mejia, reż. Rodrigo Reyes).

W Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych Grand Prix zdobył „A Horse Has More Blood Than a Human” (zdj. Mehdi Azadi, reż. Abolfazl Talooni), a Specjalne Wyróżnienie: „Blood Rider” (zdj. David Bolen, Jon Kasbe, reż. Jon Kasbe).

W Konkursie Debiutów Operatorskich triumfował Aurélien Marra za zdjęcia do filmy „My dwie”. Konkurs Pilotów Seriali Telewizyjnych wygrał „Hunters: W brzuchu wieloryba” ze zdjęciami Fredericka Elmesa.

W wirtualnym festiwalu wzięli udział tacy filmowcy jak Philippe Rousselot, Viggo Mortensen, Vitorio Storaro oraz Johnny Depp, który miał na Camerimage pokazać swój nowy film – „Minamata”. Z powodu pandemii to się nie udało, ale aktor odebrał honorową Złotą Żabę „dla aktora za szczególną wrażliwość wizualną”.  W liście, który w związku z nagrodą przysłał do organizatorów toruńskiego festiwalu, wspominał swoją współpracę z operatorami filmowymi.

źródło: PISF, onet

Nasi partnerzy


Top