Zwycięzcy 12. edycji konkursu  PIK-owy Laur

Historia nagrody
PIK-owy Laur to nagroda Polskiej Izby Książki, która w 2005 roku postanowiła zorganizować konkurs na najlepszą promocję książki i czytania w mediach, co było odpowiedzią na spadek zainteresowania tematyką literatury i czytania, z powodu rozwoju nowych mediów i technologii.  W początkach PIK -owego Lauru najdłuższa lista kandydatów do nagrody występowała w kategorii media drukowane. Audycji radiowych i telewizyjnych, poświęconych książkom było bardzo mało, ale ich liczba rosła (wraz ze wzrostem liczby programów o tej tematyce w mediach prywatnych).  Ustanowiona została wtedy druga kategoria nagrody: „Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach audiowizualnych i elektronicznych”.  W roku 2017 ustanowiona została trzecia kategoria nagrody, którą jest „Najciekawsza prezentacja książki i promocja czytania w internecie”. Z każdą edycją konkursu lista kandydatów do nominacji w tej kategorii (jak i innych) wydłuża się.
W jury tegorocznej 12. edycji wzięli udział: Sonia Draga – przewodnicząca (prezes Polskiej Izby Książki), prof. Bernadetta Darska (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski), Barbara Jóźwiak (prezes SAiW Copyright Polska), Grzegorz Majerowicz (wiceprezes Polskiej Izba Książki), dr Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej), prof. Anna Nasiłowska (Stowarzyszenie Pisarzy Polskich), Izabela Sadowska (prezes Lubimy Czytać).
W piątek 15 października, podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, w Międzynarodowym Centrum Kultury, odbyła się uroczysta gala, na której przedstawiono nominowanych i ogłoszono zwycięzców do trzech nagród w konkursie PIK-owy Laur.
Nominowani:
„Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach drukowanych”
  • Tadeusz Lewandowski – Polskie Radio, Magazyn Literacki Książki
  • Pismo. Magazyn opinii
  • Mariusz Szczygieł  – Fundacja Instytut Reportażu

„Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach audiowizualnych i elektronicznych”

  • Poczytalni – Radiowy Klub Książki  –  TOK FM
  • Audycja DAB + Literatura –  Radio Wrocław Kultura
  • Ewa Zdrojkowska – Radio Olsztyn

 „Najciekawsza prezentacja książki i promocja czytania w internecie”

  • Georgina Gryboś – Literacka kavka – vlog
  • „Okoń w sieci” – vlog
  • Adam Szaja – blog/vlog Smak Książki

Zwycięzcy 12. edycji konkursu: 

W kategorii najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach drukowanych nagrodę dostała redakcja „Pisma. Magazynu opinii”.

W kategorii najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach audiowizualnych i elektronicznych nagrodę dostała Ewa Zdrojkowska z Radia Olsztyn.

W kategorii najciekawsza prezentacja książki i czytania w internecie nagrodę otrzymał Adam Szaja  prowadzący blog Smakksiazki.pl.

Laureaci otrzymali statuetki PIK – owego Lauru projektu prof. Bronisława Chromego i nagrody finansowe po wysokości 5 tys. zł. Fundatorem nagród oraz wyłącznym sponsorem konkursu i gali tegorocznej edycji PIK-owego Lauru jest Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska.

GRATULUJEMY NOMINOWANYM I ZWYCIĘZCOM!

Nasi partnerzy


Top