mat.pras.

„Żeby nie było śladów” polskim kandydatem do Oscara

Komisja Oscarowa zdecydowała, że polskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy będzie film  Jana P. Matuszyńskiego – „Żeby nie było śladów” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego.

Produkcja Jana P. Matuszyńskiego została wybrana spośród filmów takich jak: „Najmro” (reż. Mateusz Rakowicz), „Prime Time” (reż. Jakub Piątek) i „Hiacynt” (reż. Piotr Domalewski).

„Żeby nie było śladów” został zrealizowany na podstawie reportażu Cezarego Łazarewicza „Żeby  nie było śladów: sprawa Grzegorza Przemyka”. Jest to historia syna opozycyjnej pisarki, Grzegorza Przemyka, który został zakatowany przez patrol milicji w 1983 roku i zmarł po dwóch dniach agonii. Mimo, iż jego śmierć była przypadkowa i nie miała związku z faktem, że matka chłopaka była znaną działaczką opozycyjną, on sam stał się symbolem komunistycznych czasów.

Wyprodukowany przez Aurum Film i dystrybuowany przez Kino Świat obraz jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Za scenariusz odpowiada Kaja Krawczyk-Wnuk, za zdjęcia Kacper Fertacz, a za muzykę Ibrahim Malouuf, kostiumy, Małgorzata Zacharska, scenografię – Paweł Jarzębski, montaż, Przemysław Chruścielewski.

Film wchodzi do kin 24 września.  94. galę nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej zaplanowano na 27 marca 2022 r.

źródło: PISF

Nasi partnerzy


Top