Zakończył się 22. MFF Nowe Horyzonty

Grand Prix oraz nagrodę 15 tys. euro otrzymał, na zakończonym we Wrocławiu 22. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe  Horyzonty, film „Do piątku, Robinsonie” w reżyserii pochodzącej z Iranu Mitry Farahani.

Mitra Farahani to artystka i producentka urodzona w 1975 roku w Teheranie. Absolwentka grafiki na Uniwersytecie Azad, studiowała również na École nationale supérieure des Arts Décoratifs w Paryżu. Obecnie mieszka i tworzy we Włoszech oraz we Francji. Od 2001 roku wszystkie filmy Farahani miały swoje światowe premiery na festiwalu w Berlinie.

Jury przyznało także wyróżnienie filmowi „Afterwater” w reżyserii Danego Komljena.

Publiczności trafiła w ręce Pétera Kerekesa, autora „107 matek” (107 Mothers).

Tegoroczną laureatką stypendium dla autorki filmu prezentowanego w sekcji Shortlista została Kinga Pudełek, reżyserka „Grubego melona”.  Fundatorem stypendium jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

Po raz piąty na festiwalu została przyznana Nagroda im. Zuzanny Jagody Kolskiej dla najmłodszego twórcy biorącego udział w Nowych Horyzontach. Wyróżnienie w tym roku otrzymał Piotr Michalski, współautor pokazywanego na festiwalu filmu „Sperm Obsession”.

Do 7 sierpnia w ramach festiwalu odbyły się pokazy online ponad 100 tytułów!

Przyszłoroczna, 23. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 20-30 lipca 2023 r.

Miasto Wrocław, firma Futureal Investment Partners – nowy właściciel budynku Wratislavia Tower  oraz Stowarzyszenie Nowe Horyzonty porozumiały się także w sprawie przyszłości Kina Nowe Horyzonty. Oznacza to, że kino i główne wydarzenia w nim organizowane: Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty oraz American Film Festival zostaną we Wrocławiu. Miasto zawarło umowę najmu ze spółką Futureal Investment Partners na dziesięć lat – do czerwca 2032 r. i udostępniło przestrzeń kina Stowarzyszeniu Nowe Horyzonty, aby mogło kontynuować swoją misję.

W sierpniu tego roku rozpocznie się gruntowny remont Kina Nowe Horyzonty, w którym od siedemnastu lat odbywają się Nowe Horyzonty, a od trzynastu lat także American Film Festival.

Futureal Investment Partners zmodernizuje kino z własnych środków.

źródło:  www.nowehoryzonty.pl;  www.wroclaw.pl;

 

Nasi partnerzy


Top