„Zabij to i wyjedź z tego miasta” wyróżniony w Annecy

Film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” otrzymał wyróżnienie jury w konkursie głównym 44. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy, którego tegoroczna edycja odbywa się online. 

Światowa premiera „Zabij to i wyjedź z tego miasta” miała miejsce w konkursie Encounters na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Film jest pełnometrażowym debiutem reżyserskim Mariusza Wilczyńskiego. Swoich głosów w animacji udzielają m.in. Krystyna Janda, Andrzej Chyra, Maja Ostaszewska i Małgorzata Kożuchowska.

To autobiograficzna impresja, reminiscencja obrazów z dzieciństwa, w której odżywa wspomnienie nieżyjących rodziców i rodzinnego miasta Łodzi. Przy realizacji filmu wraz z Wilczyńskim współpracował zespół uzdolnionych animatorów: Agata Gorządek, Jakub Wroński, Marta Pajek, Agnieszka Borowa, Marta Magnuska, Joanna Jasińska-Koronkiewicz, Paweł Walicki, Kacper Czyczyło, Agnieszka Konarska i Anita Kwiatkowska-Naqvi. Autorem muzyki do filmu jest Tadeusz Nalepa.

Producentkami filmu są Agnieszka Ścibior (Bombonierka) i Ewa Puszczyńska (Extreme Emotions). Koproducenci to: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Instytut Adama Mickiewicza, EC1, Letko, Nolabel, Di Factory, Gigant Films.

Festiwal w Annecy to jeden z najbardziej prestiżowych festiwali filmów animowanych na świecie i najstarszy w Europie. Jest jedną z imprez, skąd nagrodzone filmy (wyróżnione Le Cristal d’Annecy i Nagrodą Specjalną Jury) trafiają na listę propozycji mogących uzyskać nominację do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej – Oscara. W programie tegorocznej edycji znalazło się pięć polskich filmów. Oprócz „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, także „Wieczór” w reżyserii Marcina Giżyckiego w sekcji off-limits, a także „Jestem tutaj” Julii Orlik, „Portret kobiecy” Natalii Durszewicz i „Such a Beautiful Town” Marty Koch w graduation films.

Nasi partnerzy


Top