Wystartował 23. MFF mBank Nowe Horyzonty

20 lipca wystartował 23. MFF mBank Nowe Horyzonty. W programie jest 600 seansów w zmodernizowanym Kinie Nowe Horyzonty, Dolnośląskim Centrum Filmowym oraz na wrocławskim Rynku, a także branżowe Polish Days.
Pierwszego dnia festiwalu publiczność mogła obejrzeć „Perfect Days” Wima Wendersa a także drugi film – „Anselm”, zrealizowany w technologii 3D.
Z Cannes do Wrocławia przyjechały o m.in. „Bulion i inne namiętności” (The Pot au Feu) Trần Anh Hùnga (nagroda za najlepszą reżyserię), „Monster” Hirokazu Kore-edy (nagroda za scenariusz), „Wśród wyschniętych traw” (About Dry Grasses) Nuriego Bilge Ceylana (nagroda dla najlepszej aktorki), „Opadające liście” (Fallen Leaves) Akiego Kaurismäkiego (Nagroda Jury), „Cztery córki” (Four Daughters) Kaouther Ben Hani (najlepszy dokument), „How to Have Sex” Molly Manning Walker (laureat sekcji Un Certain Regard) oraz „Club Zero” Jessiki Hausner z Mią Wasikowski w roli głównej.
Satyajit Ray – absolutna legenda kina Indii, Alice Diop – wnikliwa obserwatorka i portrecistka życia francuskich przedmieść, Wang Bing – jeden z najważniejszych reżyserów z Chin oraz Alain Robbe-Grillet – francuski reżyser łączący nowofalowy eksperyment, tradycję libertyńską i surrealistyczną: oto czworo bohaterów tegorocznych retrospektyw, którym poświęcone zostało szczególne miejsce w programie Nowych Horyzontów. W przeglądzie twórczości Wang Binga znalazło się monumentalne dzieło-instalacja 15 godzin (czas trwania filmu jest zawarty w tytule), w którym autor zarejestrował wnętrze szwalni w Zhili na wschodzie Chin. Film ten będzie można obejrzeć bezpłatnie w przestrzeni Kina Nowe Horyzonty.
Jak co roku, odbędą się Polish Days, najważniejsze wydarzenie branżowe festiwalu, organizowane od 2013 roku wraz z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. W jego ramach – na zamkniętych pokazach filmowych – przedstawiciele branży z całego świata poznają najnowsze kino polskie na każdym etapie produkcji – oglądają gotowe filmy i fragmenty filmów w fazie postprodukcji, słuchają prezentacji projektów na etapie rozwoju. Na Polish Days nie zabraknie produkcji Studio Munka SFP: „Tyle co nic” Grzegorza Dębowskiego i „Królestwo” Michała Ciechomskiego.
W ramach pokazów plenerowego Kina na Rynku, codziennie o godz. 22:00, od 21 do 30 lipca, będzie można zobaczyć znakomite filmy a także kultowe klasyki prezentowane z okazji 100. rocznicy powstania wytwórni Warner Bros. Na ekranie pojawią się m.in. „Łowca androidów” (Blade Runner) Ridleya Scotta oraz „2001: Odyseja kosmiczna” (2001: A Space Odyssey) Stanleya Kubricka.
Nowe Horyzonty, które pozyskały w tym roku patrona tytularnego (mBank), przywitają widzów w odnowionych salach Kina Nowe Horyzonty. Wymieniono projektory, ekrany, fotele i klimatyzację.

Pełny program wydarzenia jest dostępny na stronie internetowej www.nowehoryzonty.pl.

źródło: SFP

Nasi partnerzy


Top