„Wiemy co internauci sądzą o piractwie” – raport Stowarzyszenia „Sygnał”

44% internautów ma negatywny bądź zdecydowanie negatywny stosunek do piractwa treści wideo, a dla 29% piractwo jest niebezpieczne i nieetyczne. Nadal jednak najczęstszym skojarzeniem z piractwem są darmowe usługi (42%). Najbardziej negatywnymi konsekwencjami związanymi z korzystaniem z pirackich serwisów zdaniem badanych są zainfekowanie złośliwym oprogramowaniem (48%) oraz straty dla twórców (47%). Tak wynika z badania dla Stowarzyszenia Sygnał przeprowadzonego na panelu Ariadna w dniach 2-5 kwietnia 2021 r. na ogólnopolskiej próbie użytkowników Internetu liczącej 1074 osób w wieku od 18 lat wzwyż.

Poprzednie analizy dotyczące zarówno ekonomicznego wymiaru kradzieży treści audiowizualnych, jak i społecznych aspektów związanych z korzystaniem z nielegalnego obiegu realizowane były ponad 5 lat temu. Tegoroczne badanie umożliwiło ocenę zmian jakościowych w postawach internautów jakie nastąpiły podczas ostatniej dekady.

Z jednej strony badanie pokazało, że internauci są coraz bardziej świadomi niebezpieczeństw związanych z korzystaniem z nielegalnych źródeł, jak instalacja złośliwego oprogramowania, kradzież danych użytkowników czy wyłudzenia ich pieniędzy. Pod tym względem zauważyć można radykalną zmianę wobec śladowej świadomości tych zagrożeń jeszcze kilka lat temu. Z drugiej jednak strony w społecznym odbiorze nadal wiedzie prym przekonanie, że treści pirackie są darmowe, a zatem nadal wiele osób ulega złudzeniu, że jeśli za coś płacą w Internecie to są to usługi legalne. To przekonanie jest nadal szeroko wykorzystywane przez internetowych przestępców – komentuje wyniki badania Teresa Wierzbowska, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Sygnał.

Całość raportu dostępna jest pod poniższym linkiem:

https://sygnal.org.pl/wiemy-co-internauci-sadza-o-piractwie/

Badanie dla Stowarzyszenia Sygnał przeprowadzone zostało metodą CAWI na panelu Ariadna w dniach 2-5 kwietnia 2021 roku na ogólnopolskiej próbie użytkowników Internetu liczącej N=1074 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane zostały według reprezentacji w populacji internautów dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

żródło: Stowarzyszenia „Sygnał”

Nasi partnerzy


Top