Kampania PWM "Jesteś twórcą, masz prawo"

Warsztaty w ramach kampanii PWM „Jesteś twórcą, masz prawo”

Kim jest twórca? Czym jest utwór, a czym inspiracja? Co to jest prawo autorskie?  Bycie twórcą nie ma związku z wiekiem, o czym przekonuje kampania edukacyjna Polskiego Wydawnictwa Muzycznego „Jesteś twórcą – masz prawo”. Podczas szkoleń organizowanych w pięciu miastach Polski zaproszeni eksperci opowiedzą nauczycielom, jak skutecznie zachęcić dzieci do poznawania meandrów prawa autorskiego.

Celem kampanii „Jesteś twórcą – masz prawo” jest promowanie wszelkich form kreatywności i pobudzanie dziecięcej wyobraźni i wrażliwości na twórczość innych, zwłaszcza dziś, w dobie błyskawicznego rozwoju technologicznego. O tym, jak przekonać dzieci do tworzenia w duchu poszanowania pracy innych, podczas warsztatów dla nauczycieli opowiedzą zaproszeni specjaliści: prawnik, pianista i pedagog dr hab. Grzegorz Mania, współautor podręcznika do prawa autorskiego dla nauczycieli szkół artystycznych, oraz adwokatka Dominika Kordas-Tarcholik. W trakcie popołudniowych spotkań w Gdańsku, Warszawie, Katowicach, Wrocławiu i Krakowie obcujący na co dzień z kodeksami i paragrafami fachowcy podzielą się swoim doświadczeniem z zakresu prawa własności intelektualnej w pracy z dziećmi. Podczas szkoleń zaprezentowane zostaną również przygotowane specjalnie na potrzeby kampanii materiały edukacyjne – scenariusze lekcji uzupełnione filmami nakręconymi z perspektywy dzieci – które stanowią cenny dodatek w pracy pedagogicznej. Dzięki udziałowi w warsztatach nauczyciele staną się prawdziwymi przewodnikami swoich wychowanków po labiryncie prawa autorskiego.

Szkolenia są bezpłatne i dostępne dla wszystkich nauczycieli. Zapisy ruszają 17 lutego, a chęć udziału można zgłaszać mailowo pod adresem: dodziela@jestestworca.pl. Każdy uczestnik otrzyma imienny certyfikat potwierdzający ukończenie szkolenia oraz materiały dydaktyczne. Liczba miejsc jest ograniczona.

Harmonogram szkoleń:
24 lutego – Gdańsk, Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego
27 lutego – Warszawa, Bednarska Szkoła Podstawowa – Terytorium Raszyńska
2 marca – Katowice, Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. im. Stanisława Moniuszki
3 marca – Wrocław, Szkoła Podstawowa nr 10 im. Bolesława Krzywoustego
9 marca – Kraków, Szkoła Podstawowa im. Leopolda Węgrzynowicza nr 113

W ramach kampanii „Jesteś twórcą – masz prawo” odbywa się ogólnopolski konkurs dla uczniów „Bierzmy się do dzieła!”, w którym nagrodą dla zwycięskiego zespołu jest profesjonalny sprzęt audio-wideo przekazany szkole. Laureatów poznamy podczas wielkiego finału w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, 23 kwietnia br. Informacje na temat konkursu można znaleźć na platformie edukacyjnej www.jestestworca.pl stanowiącej kompleksową bazę wiedzy na temat kampanii.

Patronat Honorowy nad kampanią „Jesteś twórcą – masz prawo” objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem głównym kampanii jest PKN ORLEN. Patronami medialnymi przedsięwzięcia są Telewizja Polska S.A. i Polskie Radio S.A. W przedsięwzięcie zaangażowali się partnerzy: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Związek Cyfrowa Polska, Librus – dostawca elektronicznych dzienników lekcyjnych oraz Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów. Więcej na www.jestestworca.pl.

***

dr hab. Grzegorz Mania – radca prawny, pianista i pedagog. Z wyróżnieniem ukończył studia pianistyczne w Akademii Muzycznej w Krakowie, w Guildhall School of Music and Drama w Londynie oraz studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie w 2017 roku uzyskał tytuł doktora nauk prawnych za pracę poświęconą muzyce w prawie autorskim. Jego rozprawa doktorska otrzymała wyróżnienie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 15. edycji konkursu Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej (UP RP) na pracę naukową z zakresu własności intelektualnej. Jest doświadczonym i wszechstronnym muzykiem kameralistą i akompaniatorem nagradzanym podczas konkursów instrumentalnych. Wspólnie z pianistą Piotrem Różańskim współtworzy Zarębski Piano Duo. Jest również współzałożycielem oraz prezesem Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów.

Dominika Kordas-Tarcholik – adwokatka i edukatorka. Ukończyła studia na Wydziale Prawa
i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 2013 roku współtworzy Grupę Adwokacką, z którą współpracuje Grzegorz Mania. Jej zawodowe zainteresowania oscylują wokół prawa własności intelektualnej, zwłaszcza prawa autorskiego. Specjalizuje się w doradztwie podmiotom z sektora kreatywnego i IT. Regularnie prowadzi warsztaty z zakresu podstaw prawa, praw człowieka i prawa autorskiego przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych.

źródło: https://pwm.com.pl/pl/aktualnosci/szczegoly/3459706,ruszaja-warsztaty-w-ramach-kampanii-jestes-tworca–masz-prawo.html

Nasi partnerzy


Top