Stypendium im. Jana AP Kaczmarka

Na zakończonym 25 maja w Krakowie 17. Festiwalu Muzyki Filmowej ogłoszono zwycięzców szóstej edycji konkursu Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku.

Nagrodę Akademii za kompozycje do filmu „Znachor” w reżyserii Pawła Gazdy odebrał Paweł Lucewicz, a Natalii Zamilskiej przyznano nagrodę publiczności za ścieżkę dźwiękową do „Dnia Matki” Mateusza Rakowicza. Tego wieczoru statuetkę odebrał także Hernan Castro Fioravanti, który zwyciężył w konkursie FMF Young Talent Award.

Twórcy FMF uhonorowali także światowej sławy kompozytora Jana A.P. Kaczmarka, który zmarł 21 maja:

„Za zgodą wdowy po Janie A.P. Kaczmarku, pani Aleksandry Twardowskiej, postanowiliśmy uhonorować pamięć kompozytora w sposób szczególny. Jan przywiózł z Hollywood wiele uwagi dla rozwoju talentów i edukacji młodych kompozytorów i producentów muzycznych. Do historii przeszły jego master classes na festiwalu Transatlantyk. Chciał tworzyć idealny zamek pełen muzyki i talentów i tak powstał jego instytut Rozbitek. Wielu kompozytorów filmowych mówi: to Jan mnie wybrał, wypatrzył, to Jan mi dał siłę, pchnął mnie w tę działalność. Dlatego postanowiliśmy, że od 2025 roku nasza Nagroda FMF Young Talent Award uzupełniona zostanie o stypendium im. Jana AP Kaczmarka, które stanowić będzie pakiet wspierających rozwój młodych twórców działań edukacyjnych i praktycznych w Krakowie, Londynie i Los Angeles. Chcemy w ten sposób kontynuować wielkie dzieło Jana A.P. Kaczmarka i pozwalać młodym twórcom iść w ślady tego wielkiego kompozytora” – ogłosił Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny FMF (źródło, informacja prasowa)

Krakowski FMF to jedno z najbardziej cenionych wydarzeń w świecie muzyki filmowej. Od 2008 roku festiwal organizują Miasto Kraków, KBF i RMF Classic. O niepowtarzalności imprezy decydują oryginalny program, światowe premiery, poszukiwanie nowych form wyrazu i obecność najważniejszych twórców oraz ekspertów branży audiowizualnej.

 

źródło: https://fmf.fm/aktualnosci/nagrody-polska-sciezka-dzwiekowa-roku-2023-rozdane

 

Nasi partnerzy


Top